32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăPoliticăGeorge Simion, liderul AUR, anunță deschidere către orice „parteneriat, cu orice partid”...

George Simion, liderul AUR, anunță deschidere către orice „parteneriat, cu orice partid” pentru oprirea actualei guvernări

Liderul AUR, George Simion, a anunțat că este dispus la orice „parteneriat, cu orice partid” ca să oprească actuala putere, potrivit Gândul.

George Simion a declarat, miercuri seara, la un post TV că partidul AUR este dispus să facă sacrificii pentru a opri actuala criză economică. Mai mult, liderul AUR este convins că partidul său poate ajunge la 7 milioane de voturi.

Întrebat despre cum se pot rezolva crizele multiple prin care trece țara noastră, lideul AUR a declarat că este deschis să susțină o guvernare românească, guvernare care să oprească criza economică în care suntem.

„Vorbesc azi în numele a 45.000 de membri AUR, vorbesc și în numele conducerii a partidului, noi am fi dispuși să facem parteneriat la guvernare cu orice partid prin care putem opri actualul atac asupra democrației. Sunt dispus să fac sacrificii pentru români, eu nu-mi doresc nimic”, a spus Simion.

Se ia în calcul și varianta alegerilor anticipate

George Simion a declarat că ar avea perspective de guvernare dacă se fac alegeri anticipate.

„Eu vreau sa ajungem la liniște, pace și reconstrucție. În ultimul an am văzut multe lucruri imposibile care au devenit posibile. Eu înțeleg cele 5,3 milioane de voturi, asta înseamnă dorința poporului român, o mișcare suveranistă. Cred că putem ajunge și la 7 milioane de voturi. Mulți au pus ștampila pe mine, dar ei și-au pregătit alegerile pentru ei”, a mai spus Simion.

Liderul AUR îl susține în continuare pe Călin Georgescu pentru funcția de premier.

„Am spus de multe ori, chiar daca nu ajungem la anticipate, dar se găsește o formulă de guvernare care să fie concentrată pe problemele românilor….Am dat același nume de premier, mă mențin pe aceleași poziții”, a spus Simion.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Au rescris istoria înainte de fazele eliminatorii! Campionatul Mondial 2026 doboară un record care părea imposibil

Campionatul Mondial din 2026 a devenit deja ediția cu cei mai mulți spectatori din istorie, deși faza grupelor abia s-a încheiat.Campionatul Mondial din 2026...

Prețurile din Europa diferă semnificativ. România rămâne printre cele mai ieftine state din UE

Diferențele de preț dintre statele europene sunt considerabile, iar același coș de bunuri și servicii poate avea un cost de aproape patru ori mai...

BNR a încheiat 2025 cu un profit de 2,35 miliarde de lei. Câștigul scade față de anul record 2024

Banca Națională a României (BNR) a raportat pentru anul 2025 un rezultat financiar pozitiv de 2,35 miliarde de lei, peste nivelul estimat inițial, însă...
Ultima oră
Pe aceeași temă