26.8 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiGabriela Ruse, eliminare dramatică la Wimbledon! Românca a jucat spectaculos cu Madison...

Gabriela Ruse, eliminare dramatică la Wimbledon! Românca a jucat spectaculos cu Madison Keys, dar n-a rezistat fizic

În ciuda unei evoluții admirabile și a unui prim set câștigat, Gabriela Ruse a părăsit turneul din primul tur, fiind învinsă de favorita numărul 6.

Gabriela Ruse a fost eliminată în primul tur de la Wimbledon 2025, la capătul unui meci dramatic în fața americancei Madison Keys, scor 7-6 (4), 5-7, 5-7. Partida a durat două ore și 41 de minute și a fost una dintre cele mai spectaculoase ale zilei, cu răsturnări de situație, mingi salvate incredibil și momente tensionate.

Sportiva din România, vizibil răcită și afectată de o stare generală proastă, a dat totul pe teren în fața locului 8 mondial, dar nu a reușit să ducă lupta până la capăt. În debutul meciului, Gabriela a început curajos și a condus cu 3-1, apoi 5-3, reușind să câștige primul set în tiebreak, după un start fulminant de 5-0 în această secvență.

Gabriela Ruse: „Piciorul îmi tremura, dar am vrut să continui!”

În setul secund, Keys a profitat de starea fizică tot mai fragilă a româncei și a început cu un break. Gabriela Ruse a cerut intervenția medicului, după ce a tușit vizibil și a arătat semne clare de epuizare. În ciuda acestora, a revenit pe teren și a reușit un rebreak, dar americanca și-a refăcut avantajul. Ruse a egalat la 5, însă Keys a evitat tiebreak-ul și a împins partida în decisiv.

Ultimul set a fost un test de rezistență fizică și nervi. Keys a început din nou mai bine, cu un break, dar românca a refuzat să cedeze. A salvat serviciile în 4 rânduri și, la 4-5, a reușit un break spectaculos, egalând la 5-5. Publicul de la Wimbledon a aplaudat în picioare efortul româncei, dar finalul a aparținut americancei, care a reușit un nou break și a închis meciul la 7-5.

„Gabriela a arătat mult curaj și determinare, în ciuda stării de sănătate precare. Un meci demn de aplauze” – au comentat oficialii turneului, într-o postare pe rețelele de socializare.

Pentru Madison Keys urmează duelul din turul doi cu Olga Danilovic, locul 37 mondial. România o mai are în competiție, momentan, pe Ana Bogdan, care va evolua mâine în primul tur.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Congresul SUA cere retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul. Trump critică decizia

Senatul Statelor Unite a aprobat marți o rezoluție prin care solicită retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul.Documentul a trecut cu 50 de voturi...

Messi și Ronaldo au intrat din nou în istorie! Recordul comun care pare imposibil de egalat

Lionel Messi și Cristiano Ronaldo au stabilit un nou record la Campionatul Mondial, după ce ambii au ajuns să marcheze pe cea mai mare...

Vondrousova, apărată după suspendarea șoc! Un fost lider ATP contestă decizia care a împărțit tenisul

Andy Roddick consideră că explicațiile oferite de Marketa Vondrousova în cazul suspendării de patru ani sunt credibile și susține că există precedente în care...
Ultima oră
Pe aceeași temă