32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialFurtuna puternică de la București a provocat un accident cu două mașini....

Furtuna puternică de la București a provocat un accident cu două mașini. Un minor a ajuns la spital

Un șofer a provocat un accident, marți seara, în Capitală, după ce a încercat să evite un copac doborât de vânt pe Bulevardul Kiseleff. Un copil a fost transportat cu ambulanța, în stare conștientă, pentru îngrijiri la Spitalul Grigore Alexandrescu, potrivit Antena 3.

Polițiștii și pompierii intervin la această oră pe Bulevardul Kiseleff, după ce șoseaua s-a transformat în derdeluș din cauza ploii și a vântului puternic. Vijelia a smuls crengile copacilor, care au ajuns pe carosabil în calea șoferilor.

„Bulevardul Kiseleff este afectat la această oră de vremea rea (suntem sub cod galben de vânt puternic).

Două autoturisme au fost implicate într-un accident, unul dintre acestea evitând un copac în cădere. Un minor pasager (în stare de conștiență) a fost transportat pentru îngrijiri la Spitalul “Grigore Alexandrescu”.

Echipele de la Situații de Urgență sunt în teren. A fost închisă porțiunea de bulevard afectată pentru a o curăța și pune în siguranță”, a scris George Cristian Tuță, primarul sectorului 1 pe Facebook.
Capitala este sub atenționare de cod galben de ploi și vânt putenic, de până la 70 de kilometri pe oră. Meteorologii au anunțat vreme rea în București, până în a doua zi de Crăciun.

Cea mai puternică furtună din ultimii 20 de ani. Autoritățile sunt pregătite să evacueze oamenii

ANM avertizează că un cod portocaliu va fi valabil în perioada 29 septembrie ora 08:00 – 30 septembrie ora 10:00.

„După emiterea avertizărilor au fost desfăşurate şedinţele Comitetelor pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti/ Ilfov, pentru aprobarea măsurilor necesare a fi luate pentru gestionarea şi monitorizarea evoluţiei fenomenelor meteo periculoase. În acest context, va fi asigurată permanenţa instituţiilor cu rol în asigurarea funcţiilor de sprijin în Centrul Municipal Integrat pentru Situaţii de Urgenţă. În ceea ce priveşte informarea populaţiei, ISU a procedat la remiterea mesajelor prin intermediul panourilor electronice stradale şi a canalelor de comunicare online”, se arată în informarea ANM, potrivit Agerpres.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

România intră sub cupola de foc: cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara, cu temperaturi de până la 41 de grade

Începând de duminică, mai multe regiuni vor intra sub cod roșu de caniculă, iar de luni avertizarea se va extinde în cea mai mare...

Incendiu puternic în Portul Agigea: depozit de fier vechi cuprins de flăcări, populația avertizată prin RO-Alert

Autoritățile precizează că incendiul nu prezintă risc de extindere, nu au fost raportate victime și nu este necesară evacuarea persoanelor din zonăUn incendiu a...

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...
Ultima oră
Pe aceeași temă