23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSportFotbalFCSB continuă curățenia! Gheorghiță, aproape de un transfer definitiv la Petrolul Ploiești

FCSB continuă curățenia! Gheorghiță, aproape de un transfer definitiv la Petrolul Ploiești

După Gheorghiță, un alt jucător din lotul campioanei e în discuții avansate cu „lupii galbeni”.

Petrolul Ploiești se pregătește să mai bifeze un transfer din curtea campioanei FCSB. După ce patronul Gigi Becali a confirmat că Andrei Gheorghiță va fi cedat sub formă de împrumut la formația prahoveană, surse apropiate clubului susțin că și Ovidiu Perianu (23 de ani) este foarte aproape de a semna cu Petrolul, însă în cazul său este vorba despre un transfer definitiv.

Mijlocașul defensiv este considerat principalul înlocuitor pentru Tidiane Keita, jucător transferat de curând de CFR Cluj. Deși în ultima perioadă s-a aflat și în atenția celor de la Farul Constanța, Petrolul pare să fi câștigat cursa pentru semnătura lui Perianu.

„Gheorghiță nu e luat pentru acum, ci să îl avem peste un an sau doi. El trebuia împrumutat. Vrem să îl dăm împrumut pe la Petrolul”, a declarat Gigi Becali astăzi, confirmând direcția în care se mișcă lucrurile.

Perianu, un traseu sinuos de la FCSB spre maturitate

Produs al academiei FCSB, Ovidiu Perianu a debutat la echipa mare în 2020, însă nu a reușit niciodată să se impună cu adevărat în primul „11”. În ultimii ani, a fost împrumutat la mai multe echipe din Superligă și Liga 2, printre care FC Botoșani, Chindia Târgoviște, U Cluj, FC Buzău și Unirea Slobozia.

Cu toate acestea, oficialii FCSB sperau ca sezonul actual să fie cel în care Perianu își va găsi locul în lot. Însă evoluțiile sale au fost sub așteptări, iar decizia conducerii a fost clară: tânărul închizător nu mai face parte din planurile campioanei.

Site-urile de specialitate îl cotează pe Perianu la 650.000 de euro, dar în cei cinci ani petrecuți sub contract cu FCSB, fotbalistul a bifat doar 48 de meciuri oficiale, fără contribuții notabile.

Gheorghiță merge împrumut, Perianu ar semna definitiv

Pe lângă Perianu, și tânărul Andrei Gheorghiță urmează să ajungă la Petrolul, dar doar sub formă de împrumut. Becali a vorbit deschis despre această mutare și despre motivele care au stat în spatele deciziei.

„Îl «transferăm» înapoi pe Edjouma. Așa a zis MM. Plus de asta, am greșit-o. Trebuia să se facă comparație între Edjouma, Gheorghiță și Ștefănescu din punct de vedere al puterii, al valorii. Trebuia să aleg Edjouma, apoi Ștefănescu și Gheorghiță. Chiar și Băluță. Cum să pui Băluță cu Gheorghiță?!”, a mai spus Becali, făcând o analiză sinceră a alegerilor sale din mercato.

Astfel, FCSB pare să continue politica de reducere a lotului și redefinire a grupului de jucători pentru sezonul în curs, iar Petrolul profită pentru a-și întări compartimentul median cu doi jucători tineri, dar cu experiență la nivel de Superligă.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Retrogradarea a avut urmări grave! Un club din Superliga intră oficial în insolvență

Unirea Slobozia a intrat oficial în procedura de insolvență la doar o lună după retrogradarea din Superliga.Tribunalul Ialomița a admis cererea formulată de Unirea...

BCE: România, încă departe de adoptarea euro. Deficitul, inflația și dobânzile, peste limitele cerute

România continuă să fie departe de îndeplinirea condițiilor necesare pentru adoptarea monedei euro, potrivit celui mai recent Raport de Convergență publicat de Banca Centrală...

Aproape 300.000 de români au devenit prosumatori: cum a transformat energia solară facturile la curent

Numărul românilor care produc propria energie electrică a atins, la începutul lui 2026, aproximativ 300.000 de gospodării, dublu față de cele 140.000 înregistrate în...
Ultima oră
Pe aceeași temă