24.7 C
București
duminică, 14 iunie 2026
AcasăSocialEvenimentFamilia Regală își continuă vizita în Estonia. Parlamentul Estoniei și Centrul e-Estonia...

Familia Regală își continuă vizita în Estonia. Parlamentul Estoniei și Centrul e-Estonia au fost pe agendă

Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu au vizitat miercuri Riigikogu, sediul Parlamentului Republicii Estonia, unde au avut o întrevedere cu președintele Comisiei pentru Apărare, Kalev Stoicescu, de origine română, dar și Centrul e-Estonia, pentru a afla ‘secretul succesului’ celei mai avansate societăți digitale din lume.

În cadrul vizitei la sediul Parlamentului unicameral al Riigikogu, situat în centrul istoric al capitalei Tallinn, Majestatea Sa Margareta și Principele Radu, însoțiți de ambasadorul României în Estonia, Călin Stoica, și de colonel Ștefan-Antonio Dan-Șuteu, prorector la Universitatea Națională de Apărare ‘Carol I’, au dialogat cu președintele Comisiei pentru Apărare, Kalev Stoicescu, pe teme legate de cooperarea dintre cele două țări în cadrul NATO și UE și despre relațiile bilaterale, dar și despre sprijinul Estoniei acordat Republicii Moldova în drumul său către Uniunea Europeană.

Kalev Stoicescu, parlamentar estonian, de origine română, apreciază viața și activitatea Regelui Mihai

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru AGERPRES, Kalev Stoicescu s-a arătat deosebit de încântat de vizita regală din țara în care s-a născut. ‘Mi-a făcut enormă plăcere să mă întâlnesc cu membrii Familiei Regale. Pe mine, personajul istoric al Regelui Mihai m-a fascinat întotdeauna. După cum i-am spus și Reginei Margareta, ultima oară când am fost în România, la București, la Muzeul de Istorie, am cumpărat o biografie a tatălui său, a Regelui Mihai, pe care am citit-o, cu toate că știam dinainte despre el’, a declarat președintele Comisiei pentru Apărare.

‘Eu consider că (Regele Mihai) este o parte importantă a istoriei României și îmi pare bine că Familia Regală continuă să facă diplomație pentru România. Bineînțeles că România este o țară care are ministerul ei de Externe și sute de diplomați activi peste tot în lume, însă și ei au rolul lor și, după întâlnirea de astăzi, aș spune că își îndeplinesc rolul excelent. Orice efort de diplomație, de a întări cooperarea, este foarte important. Niciodată nu este prea multă cooperare’, a adăugat Kalev Stoicescu.

Plecat din România în adolescență, în urmă cu peste 40 de ani, Kalev Stoicescu vorbește perfect românește și își amintește cu drag de țara natală. Nu regretă, însă, faptul că părinții săi au luat decizia de a se muta în Estonia, chiar dacă în acea perioadă mulți alegeau sau visau la mutarea ‘de cealaltă parte a Cortinei de Fier’. ‘Am plecat la 15 din România, împreună cu familia. A fost o decizie consensuală a întregii familii, să ne mutăm la Tallinn. Nu ne-am mutat de cealaltă parte a Cortinei de Fier, așa cum făceau cei mai mulți, fiindcă mama era din Estonia. Am trăit și în România, am venit aici, iar vremurile s-au schimbat din anii ’90; am rămas aici și nu-mi pare rău deloc’, a mărturisit Stoicescu, fost diplomat și angajat în Ministerul Apărării din Estonia, implicat în domeniul politicilor externe, de securitate și de apărare și membru al partidului Estonia 200.

Familia Regală a avut o întrevedere și cu premierul estonian Kristen Michal

La Parlament, Majestatea Sa Margareta și Principele Radu au avut, de asemenea, o scurtă întâlnire cu prim-ministrul Estoniei, Kristen Michal.

În cursul aceleiași zile, cei doi membri ai Familiei Regale a României au efectuat o vizită la sediul e-Estonia, unde directoarea Centrului, Triin Joasaare, și Petra Holm, consilier în domeniul transformării digitale, le-au prezentat pe larg activitatea acestei agenții guvernamentale, serviciile oferite populației și ‘secretul succesului’ construirii unei societăți digitale, bazat pe experiența Estoniei, considerată cea mai avansată societate digitală din lume.

‘Când ne-am luat țara înapoi, în 1991, am avut o oportunitate minunată de a o reconstrui și de a face lucrurile așa cum trebuie pentru oamenii noștri. Însă, cu o populație de 1,3 milioane de locuitori, acest lucru era o provocare’, a explicat Petra Holm.

Modul tradițional nu avea să funcționeze, așa că estonienii au căutat să vină cu ceva nou. ‘Digitalizarea a fost răspunsul pentru că era cel mai eficient mod de a oferi servicii oamenilor din țară, pentru că nu toată lumea trăiește în capitală’, a precizat specialista, adăugând că totul a pornit cu un buget de 130 de milioane de euro, înainte ca Estonia să devină membră a UE, cu ajutorul ‘unei mâini’ de oameni care lucrau la Tallinn în domeniul IT, construind computere pentru întreaga Uniune Sovietică.

‘Ce noroc, nu-i așa? Cineva a decis, în Uniunea Sovietică, să fim creierul acesteia, așa că am făcut tocmai acest lucru. În plus, nivelul de educație, în domeniul STEM (Știință, Tehnologie, Inginerie și Matematică – n.r.) a fost foarte bun în Uniunea Sovietică, iar noi eram deja o națiune educată încă din secolul al XIX-lea, lucru pe care-l puteam capitaliza. Așa că, deși în țară nu existau internet sau computere, liderii au decis să mergem pe calea digitală, o decizie pragmatică’, după cum a explicat Holm.

Digitalizarea o prioritate a Estoniei

După un deceniu de pregătire, prin crearea unei baze legislative și prin educarea populației, dar și cu multă perseverență, Estonia a reușit. ‘Guvernele s-au schimbat, politicienii au venit și au plecat, însă digitalizarea a rămas întotdeauna o prioritate. Am realizat că era singurul lucru care avea să ne plaseze acolo, pe hartă. Nu aveam populație, nu puteam fabrica lucruri, nu aveam să devenim ca Germania, și în mod clar nu precum China, nu dețineam resurse naturale importante, așa că sectorul IT&C (tehnologia informației și a comunicațiilor – n.r.), abilitățile noastre, educația, au devenit, practic, obiectul nostru pentru export. (Astăzi) suntem recunoscuți la nivel mondial pentru abilitățile noastre în securitate cibernetică și în digitalizare. Asta exportăm. Reprezintă aproape 11% din ceea ce exportăm la nivel internațional’, a adăugat Petra Holm.

‘Societatea digitală pe care am construit-o este, de fapt, foarte extensibilă. Am dovedit de multe ori că acest lucru poate fi folosit în țări cu o populație mult mai mare’, a precizat reprezentanta e-Estonia care a primit invitația de a împărtăși acest know-how în țara noastră.

Miercuri seara, Majestatea Sa Margareta și Principele Radu au participat la o recepție oferită de ambasadorul României, Călin Stoica, cu ocazia vizitei regale în Estonia. La recepție au fost invitați reprezentanți ai autorităților estoniene, membri ai comunității românești din Estonia, ambasadori ai țărilor UE și NATO, ambasadorul Republicii Moldova la Tallinn, precum și ambasadori din Asia și America de Sud.

În perioada 19-23 mai 2025, Majestatea Sa Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu efectuează o vizită în Republica Estonia, în orașele Tallinn și Tartu, pentru susținerea cooperării dintre România și Republica Estonia în cadrul Uniunii Europene și NATO, precum și pentru sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova.

Vizita în Estonia continuă turneul regal român în țările din flancul estic al UE și NATO, după vizitele din Finlanda și Polonia.

Aceasta este prima vizită oficială a Majestății Sale Margareta Custodele Coroanei în Republica Estonia. Alteța Sa Regală Principele Radu a vizitat această țară în septembrie 2003 și decembrie 2006. Totodată, potrivit romaniaregala.ro, este a treia vizită externă a Familiei Regale din anul 2025, după vizita Principesei Sofia din Polonia (martie) și vizita Custodelui Coroanei și a Principelui Radu în Republica Moldova (aprilie).

Urmărește România Liberă pe X,  Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Eugen Tomac, după retragerea mandatului: Am jucat corect și plec împăcat că am făcut tot ce a depins de mine

Tomac a mulțumit președintelui pentru încrederea acordată și a susținut că și-a asumat responsabilitatea într-un moment politic dificilEuroparlamentarul Eugen Tomac a transmis duminică un...

Eugen Tomac, după retragerea mandatului: Am jucat corect și plec împăcat că am făcut tot ce a depins de mine

Tomac a mulțumit președintelui pentru încrederea acordată și a susținut că și-a asumat responsabilitatea într-un moment politic dificilEuroparlamentarul Eugen Tomac a transmis duminică un...

Aurul bate nostalgia: ceasuri de lux ajung la topit pentru valoarea metalului

Preţul aurului a atins niveluri istorice, iar metalul preţios se tranzacţionează la valori aproape duble, faţă de cele înregistrate în 2024Explozia preţului aurului schimbă...
Ultima oră
Pe aceeași temă