30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSportFotbalEdi Iordănescu, aproape de revenire! Două cluburi din Emirate îl vor imediat...

Edi Iordănescu, aproape de revenire! Două cluburi din Emirate îl vor imediat pe fostul selecționer

Fostul selecționer al României este în negocieri avansate cu două echipe de top din Emiratele Arabe Unite.

La aproape un an de la despărțirea de echipa națională, Edi Iordănescu (46 de ani) este pregătit să revină în activitate. Fostul selecționer se află în tratative cu două cluburi din Emiratele Arabe Unite, Al Sharjah și Al Wahda, ocupantele locurilor doi și trei în actualul sezon din campionatul intern. Potrivit GOLAZO.ro, Iordănescu este decis să accepte o ofertă din Asia, în lipsa unui angajament într-un campionat european de top, pe care îl aștepta după turneul final din Germania.

Al Wahda, unul dintre cluburile interesate, l-a ofertat pe fostul selecționer chiar în timpul Campionatului European, însă Iordănescu a refuzat la acea vreme, alegând să rămână concentrat pe misiunea României la EURO 2024. Totuși, cum o ofertă consistentă din Europa nu s-a concretizat, tehnicianul ia în calcul tot mai serios o aventură în zona arabă.

Olăroiu pleacă la națională. Iordănescu îi poate lua locul la Sharjah

Unul dintre cele două cluburi, Al Sharjah, a fost condus până de curând de Cosmin Olăroiu. Acesta a preluat naționala Emiratelor Arabe Unite, fiind însărcinat cu obiectivul calificării la Cupa Mondială din 2026. Dacă va semna cu Al Sharjah, Iordănescu l-ar urma direct pe Olăroiu, continuând munca acestuia la echipă.

„Edi a analizat serios opțiunile și a transmis că e pregătit pentru o nouă provocare. Asia e o destinație atractivă, mai ales pentru antrenorii români care și-au dovedit valoarea în astfel de campionate”, au precizat surse apropiate de negocieri.

La Al Sharjah activează nume sonore precum Paco Alcacer și Adel Taarabt, în timp ce Al Wahda i-a oferit lui Iordănescu, în vară, un contract evaluat la 5 milioane de dolari pe an. Actualul antrenor al clubului este Darko Milanic, dar oficialii emirateni par dispuși să schimbe direcția, mizând pe experiența și profilul selecționerului care a dus România în „optimi” la EURO.

„Am avut nevoie de o pauză. Perioada de la națională a fost intensă, cu multe responsabilități și consum emoțional. Dar sunt gata să revin”, declara Iordănescu în urmă cu câteva luni, în contextul în care numele său fusese asociat și cu alte proiecte din fotbalul european.

În paralel cu negocierile, fostul selecționer s-a interesat de infrastructura educațională și stilul de viață din Emirate, analizând atent condițiile de trai pentru familia sa, un semnal clar că mutarea este tratată cu seriozitate.

Edi Iordănescu a stat doi ani și jumătate la cârma echipei naționale, perioadă în care a reușit să obțină rezultate remarcabile: calificare la Campionatul European și câștigarea grupei de la turneul final, performanțe care i-au crescut considerabil cota de piață.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...

Bruxelles dă undă verde pentru capitalizarea Băncii de Investiții și Dezvoltare

Capacitatea de intervenție a BID în economie ar urma să crească semnificativ, inclusiv prin posibilitatea de a mobiliza finanțări suplimentare și de a amplifica...

Valul de căldură afectează și energia nucleară: centrala Paks din Ungaria își reduce producția, din cauza apei prea calde din Dunăre

Reglementările din Ungaria impun monitorizarea strictă a temperaturii apei din Dunăre, atunci când aceasta depășește 25 de grade CelsiusCentrala nuclearoelectrică de la Paks, din...
Ultima oră
Pe aceeași temă