Milano, Cortina, Livigno și Predazzo – patru centre olimpice, patru momente festive
Italia se pregătește pentru un eveniment unic în istoria olimpismului: Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 (6–22 februarie) vor avea patru ceremonii de deschidere, nu una singură. Motivul ține de formatul descentralizat al competiției, cu întreceri organizate în patru localități din nordul Italiei – Milano, Cortina d’Ampezzo, Livigno și Predazzo.
Astfel, pentru ca fiecare comunitate să își sărbătorească propriii sportivi și să ofere spectatorilor un moment de deschidere simbolic, Comitetul de Organizare a decis organizarea a patru ceremonii distincte. Evenimentele vor fi sincronizate și transmise simultan, cu elemente comune de scenografie și simbolistică olimpică.
Ceremonia principală, pe „San Siro”
Momentul central va avea loc vineri, de la ora locală 20:00, pe legendarul stadion „San Siro” din Milano, inaugurat exact acum 100 de ani, în 1926, printr-un meci Inter–Milan. Arena va găzdui peste 50 de șefi de stat și oficiali internaționali, între care vicepreședintele SUA J.D. Vance și secretarul de stat Marco Rubio.
Ceremonia de pe „San Siro” marchează deschiderea oficială a Jocurilor, dar în paralel se vor desfășura și festivități în celelalte centre olimpice. Biletele pentru evenimentul principal au fost aproape epuizate, cu prețuri care pornesc de la 260 de euro.
România, reprezentată de 29 de sportivi și 7 purtători de drapel
România trimite la Milano-Cortina o delegație formată din 29 de sportivi (28 titulari și o rezervă), mai numeroasă decât cea de la Beijing 2022. Aceștia vor concura la nouă discipline, marcând una dintre cele mai diversificate prezențe din istoria participării țării la Jocurile de iarnă.
Pentru prima dată, țara noastră va avea șapte purtători de drapel, câte unul pentru fiecare ceremonie locală:
- Milano – Julia Sauter (patinaj artistic)
- Livigno – Kata Mandel (snowboard) și Alexandru Ștefănescu (schi alpin)
- Predazzo – Daniela Toth (sărituri cu schiurile) și Paul Pepene (schi fond)
- Cortina d’Ampezzo – Raluca Strămăturaru (sanie) și Mihai Tentea (bob)
Primele imagini cu delegația României
Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a publicat primele imagini cu sportivii români la antrenamente, pe pista de bob „Eugenio Monti” din Cortina, în decorul impresionant al masivului Tofane.
În această seară sunt programate primele antrenamente oficiale la sanie, unde România îi va avea la start pe Valentin Crețu și Eduard Crăciun, iar Mihai Tentea va deschide seria antrenamentelor la bobul de două persoane.
Moment muzical de gală la deschidere
Ceremonia principală de la Milano va include un segment artistic impresionant, cu participarea unor artiști internaționali de renume: Mariah Carey, Andrea Bocelli, Laura Pausini, Cecilia Bartoli, Lang Lang, Ghali, Matilda De Angelis, Sabrina Impacciatore și actorul Pierfrancesco Favino.
Delegatia României pe discipline
- Biatlon (Anterselva): Anastasia Tolmacheva, Andreea Mezdrea, George Buta, George Colțea, Raul Flore, Dmitrii Shamaev
- Bob (Cortina): Constantin Dinescu, George Iordache, Mihai Păcioianu, Mihai Tentea + rezervă Andrei Nica
- Patinaj artistic (Milano): Julia Sauter
- Sanie (Cortina): Corina Buzățoiu, Raluca Strămăturaru, Carmen Manolescu, Valentin Crețu, Eduard Crăciun, Marian Gîtlan, Darius Șerban
- Sărituri cu schiurile (Predazzo): Daniela Toth, Delia Folea, Daniel Cacina, Mihnea Spulber
- Schi alpin (Cortina/Bormio): Sofia Moldovan, Alexandru Ștefănescu
- Schi fond (Predazzo): Delia Reit, Paul Pepene, Gabriel Cojocaru
- Snowboard (Livigno): Kata Mandel, Henrietta Bartalis
Competițiile vor fi transmise în România de TVR Sport și Eurosport.