31.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSocialJustițieCSM reclamă creșterea numărului de posturi vacante și cere deblocarea concursurilor de...

CSM reclamă creșterea numărului de posturi vacante și cere deblocarea concursurilor de admitere

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) reclamă creșterea numărului de posturi vacante și cere măsuri legislative urgente pentru deblocarea concursurilor de admitere în magistratură.

Consiliul Superior al Magistraturii atrage atenția că numărul judecătorilor lipsă din sistem continuă să crească, iar funcționarea instanțelor este serios afectată.

Potrivit instituției, situația pune în pericol calitatea actului de justiție și capacitatea sistemului de a garanta drepturile și libertățile cetățenilor.

În luna ianuarie, Secția pentru judecători a CSM a semnalat existența a 751 de posturi vacante, solicitând Guvernului măsuri legislative clare pentru organizarea concursului de admitere în magistratură destinat juriștilor cu minimum cinci ani vechime.

Posturi vacante tot mai multe

CSM arată că lipsa unor soluții concrete a dus la agravarea situației de la o lună la alta.

„Până în prezent nu au fost adoptate măsuri legislative pentru organizarea concursului de admitere directă în magistratură, iar Consiliul nu a fost înştiinţat de ce o derogare în domeniul justiţiei nu este posibilă, astfel cum s-a procedat în celelalte domenii, precum cel al sănătăţii sau al educaţiei, deşi deficitul de personal este cel puţin comparabil cu cel care a permis derogări. Numărul posturilor vacante de judecător a crescut la 759 de posturi de la 751 de posturi în luna anterioară, deficitul menţinându-se în jurul procentului de 15%, astfel încât buna funcţionare a justiţiei în vederea realizării unui act de justiţie de calitate continuă să fie grav afectată, în detrimentul protejării şi garantării drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor”, se arată în comunicatul Secţiei pentru judecători a CSM.

Obiectiv strategic asumat de Guvern

Echilibrarea schemelor de personal ale instanțelor este prevăzută explicit în Strategia de dezvoltare a sistemului judiciar și a justiției ca serviciu public 2025–2029, adoptată prin Hotărârea Guvernului nr. 390/2025.

Judecătorii din CSM subliniază că acest obiectiv presupune evaluări periodice și identificarea unor soluții eficiente pentru reducerea deficitului de personal.

Măsuri luate în 2025 pentru ocuparea posturilor

Secția pentru judecători arată că, în cursul anului 2025, au fost utilizate toate mecanismele legale disponibile pentru completarea schemelor de personal:

  • 174 de absolvenți ai Institutului Național al Magistraturii, promoția 2023–2025, au fost numiți judecători stagiari
  • 22 de procurori au fost numiți judecători, în urma procedurii declanșate în mai 2025;
  • 162 de judecători au fost confirmați în funcție după promovarea examenului de capacitate;
  • 7 foști judecători au fost reîncadrați în sistem;
  • 104 posturi de judecător la judecătorii au fost ocupate prin concursul început în 2024.

Avertisment privind blocajul legislativ

CSM susține că legislația actuală limitează drastic posibilitatea de a acoperi rapid posturile vacante.

„Secţia pentru judecători reiterează, astfel cum deja s-a învederat pentru informarea societăţii, că dispoziţiile legale care au blocat organizarea concursurilor de admitere în magistratură nu fac decât să genereze premisele amplificării de la o lună la alta a lipsei cronice de resurse umane la nivelul instanţelor judecătoreşti, iar un alt mecanism pentru ocuparea pe termen scurt a posturilor vacante nu este prevăzut de lege, numărul absolvenţilor Institutului Naţional al Magistraturii şi al judecătorilor care susţin examenul de capacitate fiind insuficient în acest sens”, se mai arată în comunicat.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Rusia declară persona non grata gerantul interimar al Consulatului României din Sankt-Petersburg și retrage consimțământul pentru funcționarea postului consular

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că Federația Rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg și...

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

Nicuşor Dan aşteaptă de la partide condiţiile pentru susţinerea unui guvern minoritar

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat miercuri seară, la Cluj-Napoca, că aşteaptă ca partidele politice să stabilească în ce condiţii vor susţine un guvern minoritar...
Ultima oră
Pe aceeași temă