8.7 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSportFotbalCSA Steaua, victorie cu 2-0 în derby-ul cu Dinamo. Roș-albaștrii revin pe...

CSA Steaua, victorie cu 2-0 în derby-ul cu Dinamo. Roș-albaștrii revin pe primul loc în Liga a 2-a

CSA Steaua s-a impus în derby-ul cu Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-0 și a revenit pe primul loc în clasamentul Ligii a 2-a. La meciul disputat pe stadionul din Ghencea au asistat aproximativ 25.000 de spectatori.

Steaua a deschis scorul în minutul 19, prin Chipirliu, care a transformat un penalty obținut de atacantul bulgar Ciunciukov.

Echipa antrenată de Daniel Opriţa şi-a dublat avantajul după o nouă gafă a defensivei dinamoviste, Chipirliu profitând de eroarea portarului Oncescu, care a pasat greşit pentru Larrucea.

Dinamo nu a contat în prima repriză, dar a avut un prim sfert de oră foarte bun în partea secundă. La prima acţiune consistentă a echipei antrenate de Ovidiu Burcă, Borcea a şutat în plasa laterală. Dinamo a solicitat penalty în minutul 54, după ce Ţîră a căzut în careul advers la un duel cu Beţa.

„Câinii” au rămas în inferioritate numerică în minutul 70, când Patriche a comis o nouă eroare şi l-a faultat pe Chipirliu, primind al doilea cartonaş galben.

Steaua nu a mai forţat, dar Dinamo a reuşit să fie periculoasă în două rânduri. Mai întâi Dani Iglesias a trimis cu capul puţin peste poartă, iar apoi Ţîră a avut o cursă frumoasă, încheiată cu o cădere în careu după un duel cu Sabău, însă Dinamo nu a primit penalty nici de această dată.

Meciul, la care au asistat peste 25.000 de spectatori, a fost întrerupt în minutul 2 pentru circa trei minute din cauza petardelor aruncate pe gazon de suporterii dinamovişti.

După acest succes, Steaua a depășit-o pe Politehnica Iași și a revenit pe prima poziție în clasamentul Ligii a 2-a.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!