30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSănătateConcediile medicale, în renegociere: pacienții cronici ar putea fi exceptați de la...

Concediile medicale, în renegociere: pacienții cronici ar putea fi exceptați de la neplata primei zile

Cea mai sensibilă problemă ridicată a vizat eliminarea plății pentru prima zi de concediu, măsură care riscă să afecteze direct pacienții cu boli cronice.

Ministrul Sănătății a avut o întâlnire cu reprezentanții organizațiilor de pacienți, în cadrul căreia au fost discutate mai multe disfuncționalități ale sistemului medical, principala temă fiind modificarea recentă a regulilor privind concediile medicale, scrie News.ro. Cea mai sensibilă problemă ridicată a vizat eliminarea plății pentru prima zi de concediu, măsură care riscă să afecteze direct pacienții cu boli cronice.

Potrivit lui Radu Gănescu, președintele Coaliției Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România, ministrul a avansat ideea unei derogări pentru pacienții care au nevoie de internări sau investigații periodice. Concret, aceștia ar putea fi exceptați de la aplicarea noii legislații care prevede neplata primei zile de concediu medical, tocmai pentru că frecvența prezentării la spital nu este o opțiune, ci o necesitate medicală.

Discuțiile au pornit de la îngrijorarea comună că măsura, deși gândită pentru a reduce concediile medicale fictive, îi penalizează tocmai pe cei care depind de sistemul medical în mod constant. Reprezentanții pacienților au subliniat că bolnavii cronici, oncologici sau cei cu boli rare ajung să își ia concedii medicale în mod repetat, nu din abuz, ci pentru investigații, tratamente sau monitorizare.

O altă propunere discutată a vizat mutarea unor servicii din zona spitalizării de zi către ambulatoriu sau către sistemul farmaceutic. În prezent, mulți pacienți sunt chemați periodic la spital doar pentru a ridica tratamente sau consumabile, situație care generează atât aglomerare în unitățile medicale, cât și concedii medicale inutile. Externalizarea acestor servicii și posibilitatea ridicării tratamentelor direct din farmacii ar reduce presiunea asupra spitalelor și ar limita nevoia de concediu.

Ministrul Sănătății a anunțat și intenția de a modifica Hotărârea de Guvern nr. 720, astfel încât să fie introduse 33 de noi molecule pentru indicații terapeutice suplimentare. Măsura este considerată una importantă de organizațiile de pacienți, în special pentru persoanele cu afecțiuni oncologice, boli rare sau alte patologii severe, care ar putea avea acces mai rapid la terapii moderne.

La rândul său, Rosalina Lăpădatu, președintele Asociației Pacienților cu Boli Autoimune, a susținut că o soluție relativ simplă ar fi delimitarea clară între boala acută și boala cronică în legislație. În acest fel, pacienții cronici incluși în programe naționale ar putea beneficia de plata integrală a concediului medical, inclusiv pentru prima zi.

Aplicarea rapidă a modificărilor rămâne însă o provocare, în condițiile în care actele normative intră în vigoare de la 1 februarie, iar formularele de concediu medical sunt încă cele vechi.

Reamintim că, potrivit unei decizii guvernamentale adoptate la finalul anului trecut, în perioada 1 februarie 2026 – 31 decembrie 2027, prima zi de concediu medical nu mai este decontată de CNAS, costurile fiind împărțite ulterior între angajator și Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

România intră sub cupola de foc: cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara, cu temperaturi de până la 41 de grade

Începând de duminică, mai multe regiuni vor intra sub cod roșu de caniculă, iar de luni avertizarea se va extinde în cea mai mare...

Cum poate fi deblocată criza politică: Variantele pe care partidele le analizează

Negocierile pentru formarea noului Guvern rămân blocate după o săptămână de consultări între partidele parlamentare și președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni. Liderii politici...

Pilonul II depășește 212 miliarde lei: peste 8,5 milioane de români au economii în pensiile private obligatorii

În cei 18 ani de funcționare, Pilonul II a generat un câștig net cumulat de 93,4 miliarde lei pentru participanți, cu un randament mediu...
Ultima oră
Pe aceeași temă