În următorii trei ani, 44% dintre firmele româneşti vor să investească în creşterea capacităţii
Aproape 80% dintre firmele din România au făcut investiţii în ultimul an şi multe dintre ele plănuiesc extinderea capacităţii de producţie, însă mediul de afaceri rămâne mai precaut decât media europeană, arată cel mai recent sondaj al Băncii Europene de Investiţii. Ponderea investitorilor a crescut faţă de anii trecuţi, dar se menţine sub media UE, unde 86% dintre companii au alocat fonduri pentru dezvoltare.
În următorii trei ani, 44% dintre firmele româneşti vor să investească în creşterea capacităţii, dublu faţă de media europeană, deşi percep situaţia economică şi cadrul legislativ mai nesigure, decât întreprinderile din restul Uniunii. BEI remarcă un apetit crescut pentru digitalizare şi utilizarea inteligenţei artificiale, 30% dintre companii integrând deja IA generativă în procese interne, mai ales în vânzări şi marketing. Totodată, 48% folosesc tehnologii digitale avansate, o proporţie similară cu cea a UE.
Schimbările climatice afectează majoritatea companiilor, 65% dintre ele luând măsuri pentru creşterea rezilienţei, însă investiţiile în reducerea emisiilor rămân sub media europeană. Raportul notează şi o performanţă peste media UE în privinţa egalităţii de gen: 40% dintre firme au în conducere cel puţin 40% femei, faţă de o medie europeană de 25%.
Lanţurile de aprovizionare trec printr-un proces de reorganizare. Aproape două treimi dintre companii sunt implicate în comerţ internaţional, iar jumătate dintre importatori îşi diversifică sursele, în timp ce 41% investesc în monitorizare digitală a stocurilor, peste nivelul UE.
BEI aminteşte că progresul investiţional depinde de predictibilitate şi acces la finanţare, iar instituţia va continua să sprijine mediul de afaceri în tranziţia spre competitivitate şi economie verde. Sondajul, realizat anual din 2016, a cuprins în 2025 circa 12.000 de companii din UE şi SUA.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube