În total, în primele trei luni ale anului, s-au cheltuit 4,6 milioane de lei pentru promovare prin Meta, cifră comparabilă cu campaniile anterioare
Expert Forum (EFOR) a analizat cheltuielile pentru publicitatea electorală online realizate de partidele politice, persoanele afiliate acestora și candidații independenți, pe platformele Meta (Facebook, Instagram) și Google (Google, YouTube), în perioada 5-11 aprilie. Potrivit datelor colectate prin platforma Who Targets Me, valoarea totală a cheltuielilor se ridică la 1,1 milioane de lei, se arată în analiza EFOR.
Spre deosebire de alegerile precedente, candidații independenți Victor Ponta, Nicușor Dan și Crin Antonescu au generat 67% din această sumă, adică aproximativ 797.000 de lei. În total, în primele trei luni ale anului, s-au cheltuit 4,6 milioane de lei pentru promovare prin Meta, cifră comparabilă cu campaniile anterioare.
În privința volumului de reclame, AUR și paginile afiliate indirect acestuia conduc detașat, cu peste 384 de reclame plătite, urmate de UDMR (213), PNL (106) și PSD (100). Deși Victor Ponta, Crin Antonescu și Nicușor Dan au difuzat mai puține reclame (între 33 și 41 fiecare), cheltuielile lor au fost semnificative.

EFOR atrage atenția că unele pagini aparent independente, dar care promovează explicit anumiți candidați sau partide, continuă să ocolească raportările oficiale privind finanțarea campaniilor. Trei conturi active în precampanie au fost șterse recent, printre care „Oameni de AUR”, „Oastea de AUR” și „România pe primul loc” — ultima fiind utilizată pentru campanii negative împotriva lui Nicușor Dan, Crin Antonescu și George Simion, și pozitive în favoarea lui Victor Ponta.
În paralel, EFOR a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) privind cheltuielile nedeclarate asociate unor pagini anonime. Biroul Electoral Central (BEC) a confirmat prin deciziile 213/09.04.2025 și 217/09.04.2025 că o parte dintre materialele publicate încalcă legislația privind publicitatea politică, solicitând eliminarea lor.

Pe platformele Google, în aceeași perioadă, cheltuielile s-au ridicat la aproape 97.000 de lei, cu cele mai mari sume provenind dinspre UDMR, PSD (inclusiv Crin Antonescu), Nicușor Dan și USR.
EFOR subliniază că investițiile în publicitate online, deși semnificative, rămân o parte minoră din totalul cheltuielilor electorale declarate, estimând că o parte importantă a fondurilor este direcționată către consultanță și promovare prin canale mai greu de monitorizat.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube