30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăPoliticăBolojan: Politicienii și magistrații au primit mult de la cetățeni, dar încă...

Bolojan: Politicienii și magistrații au primit mult de la cetățeni, dar încă au datorii de plătit

Premierul a criticat faptul că pensia unui magistrat este stabilită la nivelul ultimului salariu, o situație pe care a catalogat-o drept „anormală”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri seară, la Antena 3, că între politicieni și magistrați există asemănări evidente: ambele categorii au beneficiat de funcții, privilegii și venituri consistente, însă nu au răspuns întotdeauna așteptărilor oamenilor.

„Noi, cei din politică, am primit din partea cetățenilor încredere, poziții de putere și avantaje materiale, dar de multe ori nu am întors înapoi ceea ce ni s-a oferit. Promisiunile nerespectate au erodat credibilitatea noastră. Situația este asemănătoare și în justiție: România a asigurat independență și venituri generoase pentru magistrați, dar cetățenii au nevoie de mai multă corectitudine, de hotărâri echilibrate și de eficiență în actul de justiție”, a subliniat premierul.

El a adăugat că Guvernul pregătește modificări privind pensiile judecătorilor și procurorilor, pentru a elimina unele dezechilibre și a aduce legislația în linie cu practicile europene. „În nici un stat din UE nu există pensionare la 48 de ani pentru magistrați. Este o nedreptate, pentru că tocmai după 25-30 de ani de activitate profesională se ajunge la maturitate și experiență maximă”, a punctat Bolojan.

Premierul a criticat și faptul că pensia unui magistrat este stabilită la nivelul ultimului salariu, o situație pe care a catalogat-o drept „anormală”. În prezent, un magistrat pensionar primește, în medie, între 4.800 și 5.000 de euro, sumă care, după reformă, ar urma să scadă la circa 3.200 de euro lunar. „Chiar și așa, pensia rămâne de câteva ori mai mare decât pensia medie din România, care se situează între 550 și 600 de euro”, a spus el.

Bolojan a mai atras atenția asupra problemelor provocate de legislația actuală de salarizare. Peste 23.000 de procese deschise de magistrați pentru recalcularea salariilor au fost câștigate în instanță, obligând statul să plătească aproximativ două miliarde de euro, cu încă o sumă similară de achitat. „Este anormal să ai legi neclare, care deschid ușa la asemenea litigii. Avem nevoie urgent de o lege de salarizare simplă, predictibilă și corectă, pentru ca astfel de situații să nu se mai repete”, a mai declarat premierul.

El a concluzionat că atât clasa politică, cât și sistemul judiciar trebuie să-și recunoască minusurile și să corecteze erorile, pentru a reda încrederea cetățenilor și pentru a construi o Românie mai echitabilă.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Porturile românești, ușoară scădere de trafic în T1 2026: peste 11 milioane de tone de mărfuri și 203.000 de containere

Activitatea este concentrată, în principal, în Portul Constanța, care a gestionat peste 95% din volumul total, urmat la mare distanță de Galați, cu sub...

Alexandru Rogobete îl acuză pe Ilie Bolojan că a blocat angajarea medicilor specialiști

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, susține că peste 2.000 de medici care au finalizat rezidențiatul și au obținut titlul de specialist au ajuns...

România, la coada Europei la prețuri: un coș de consum costă sub 60 de euro față de media UE de 100

Un coș de bunuri și servicii evaluat la 100 de euro în UE ar costa în România aproximativ 58,9 euroRomânia se menține printre cele...
Ultima oră
Pe aceeași temă

1 COMENTARIU

  1. Bolojan, mesaj tranșant pentru sindicate: „Sunt prea puţini umeri în economia reală pe care stă această ţară” (https://adevarul.ro/politica/premierul-bolojan-mesaj-transant-pentru-2468359.html)
    De acord, si aș fi aplaudat respectiva zicere, daca ar fi rostit-o altcineva! Dar ai rostit-o TU, Ilie ”Saracie” Bolojan, sinecurist si nomenclaturist cu vechi state de plata, care exact pe umerii astia ai stat si stai impreuna cu miile de bugetari de lux liberali, pesedisti si udemeristi cu carnet, ”infestând” ABSOLUT TOATE institutile, companiile si regiile de stat, cu mafioti cocoțați numai posturi si sinecuri cu salarizari, sporuri si privilegii nesimtite?
    De aia zic, nici TU si nici unul din ministrii liberali, pesedisti si udemeristi ai guvernului tau, nu aveti autoritatea morala si integritatea necesare pentru a scoate tara din criza multipla in care CHIAR voi, liberalii, pesedistii si udemeristii ati bagat-o, in cei 35 de ani in care ati jefuit-o pana ati adus-o la sapa de lemn!