29.3 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSportAlte sporturiAur pentru România la gimnastică! Denisa Golgotă a câștigat finala de la...

Aur pentru România la gimnastică! Denisa Golgotă a câștigat finala de la sol la Szombathely

Gimnasta română a urcat pe prima treaptă a podiumului în ultima etapă a Cupei Mondiale de Gimnastică Artistică.

Denisa Golgotă a adus din nou bucurie României, cucerind medalia de aur în finala de la sol din cadrul Cupei Mondiale de Gimnastică Artistică desfășurată la Szombathely, Ungaria. Sportiva în vârstă de 23 de ani a confirmat forma excelentă din calificări, unde a obținut cea mai mare notă (13.400), și a încheiat finala pe primul loc cu 12.750 puncte.

Deși nu a repetat aceeași evoluție ca în calificări, Golgotă a rămas de neatins pentru adversarele sale. Pe locul secund s-a clasat Julia Soares, cu 12.550 puncte, iar podiumul a fost completat de compatrioata acesteia, Julia Coutinho, cu 12.250 puncte.

România a mai avut două reprezentante la competiția din Ungaria, Ella Crețu Oprea și Anamaria Mihăescu, însă acestea nu au reușit să treacă de calificări. Toate cele trei gimnaste au fost însoțite de antrenorii Corina Moroșan și Florin Cotuțiu, într-o competiție care a reunit sportivi din 40 de țări.

Revenirea spectaculoasă a Denisei Golgotă

Succesul de la Szombathely vine după o revenire impresionantă a sportivei din Alimpești, care decisese să se retragă în 2020. După o pauză de cinci ani, Golgotă a revenit în sala de gimnastică și a demonstrat că ambiția și munca pot aduce din nou rezultate de excepție.

Medalia de aur din Ungaria îi completează un palmares în care se află și două medalii europene la senioare, cucerite în 2018, la Glasgow: argint la sol și bronz la sărituri.

Performanța obținută de Denisa Golgotă vine la doar două săptămâni după ce Sabrina Voinea (18 ani) a urcat și ea pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Cupa Mondială de la Paris. Astfel, România a câștigat aurul la sol în două dintre cele cinci etape ale World Challenge Cup Series din acest an.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Brazilia scrie istorie la Mondial! Neymar revine după aproape trei ani și „Selecao” merge mai departe

Brazilia a încheiat faza grupelor cu o victorie categorică, 3-0 împotriva Scoției, și a stabilit un nou record în istoria Campionatelor Mondiale.Brazilia și-a confirmat...

Top 5 aparate de aer condiționat cu cel mai bun raport preț-calitate

Când vine vorba de aparate de aer condiționat, piața e plină de opțiuni, de la modele de buget, care fac strict treaba de bază,...

Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru PUZ-urile necesare drumurilor radiale 9 și 10. Lucrările sunt programate să înceapă în 2028

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că a semnat contractele pentru elaborarea Planurilor Urbanistice Zonale (PUZ) necesare realizării drumurilor radiale 9 și 10. Potrivit...
Ultima oră
Pe aceeași temă