Biroul Permanent al Camerei Deputaților a aprobat desfășurarea acestei dezbateri politice, care va avea loc în plen
Grupul parlamentar AUR a solicitat, luni, convocarea ministrului Mediului, Diana Buzoianu, în plenul Camerei Deputaților, la Ora Guvernului, pentru a răspunde despre situația creată la acumularea Paltinu. Tema dezbaterii va fi „Dezastrul administrativ de la acumularea Paltinu: încălcări ale normelor de sănătate publică, risc energetic național și responsabilitatea Ministerului Mediului în gestionarea unei crize scăpate de sub control”.
Biroul Permanent al Camerei Deputaților a aprobat desfășurarea acestei dezbateri politice, care va avea loc luni, de la ora 16.00, în plen. Parlamentarii AUR cer clarificări privind măsurile luate de Minister, în contextul crizei de la baraj, implicând atât aspecte de sănătate publică, cât și riscuri pentru alimentarea cu energie la nivel național.
Parlamentarii AUR subliniază că intervenția ministrului este esențială pentru a stabili responsabilitățile și pentru a preveni pe viitor situații similare, care ar putea afecta atât populația, cât și infrastructura critică.
De asemenea, dezbaterea va permite și evaluarea modului în care autoritățile locale și centrale au comunicat cu cetățenii afectați și dacă măsurile de prevenție și gestionare au fost suficiente.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube