21.5 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSocialJustițieAnchetă la Primăria Sectorului 5: trei directori, sub control judiciar, instanța respinge...

Anchetă la Primăria Sectorului 5: trei directori, sub control judiciar, instanța respinge arestarea preventivă

Noi detalii ies la iveală în ancheta privind suspiciunile de corupție din cadrul Primăriei Sectorului 5. Administratorul public al instituției, arhitectul-șef și mai mulți șefi din Poliția Locală au fost plasați sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, după ce judecătorii au respins solicitarea procurorilor DNA de arestare preventivă.

Potrivit anchetatorilor, Mihai Bașca, arhitectul-șef al Sectorului 5, ar fi pretins suma de 30.000 de euro pentru a interveni pe lângă funcționari din Poliția Locală, responsabili cu disciplina în construcții.

Aceștia ar fi urmat să ofere avize favorabile pentru mai multe imobile ridicate în sector.

Rolul de intermediar ar fi fost îndeplinit, susțin procurorii, de un om de afaceri din domeniul imobiliar.

„La data de 05 februarie 2026, inculpatul A.R.A. a primit de la unul dintre oamenii de afaceri cea de-a doua tranșă de 20.000 de euro din suma totală pretinsă, împrejurare în care, cu ocazia percheziției efectuate la autoturismul acestuia, procurorii anticorupție au identificat suma în cauză”, a transmis DNA.

Presiuni pentru urgentarea recepției

Anchetatorii arată că de această înțelegere ar fi avut cunoștință și Cârlogea Iulian, administratorul public al Sectorului 5, care ar fi făcut demersuri directe pentru grăbirea procedurilor.

„Ar fi insistat, verbal și telefonic, pe lângă inculpatul Chioran Florin, director general adjunct al Poliției Locale Sector 5, pentru inițierea și finalizarea cu celeritate a recepției lucrărilor imobilului”, transmit procurorii DNA.

Discuții interceptate de anchetatori

În dosar apar și stenograme ale unor convorbiri dintre suspecți. Una dintre ele îl surprinde pe directorul adjunct al Poliției Locale exprimându-și nemulțumirea față de presiunile primite:

Interceptare – Chioran Florin: „Da, e… Ce-i zice lu’ Iulian ăla mă freacă pe mine la creier. Zic: „Mă el n-a adus niciun act de la ei, ești nebun? I-a sunat ăla, ăia au depus … Ăla a fost acolo în baza la ce-au depus ei pe mail, dar n-are niciun act de la ei.”

Pe teren ar fi fost trimis șeful Serviciului Disciplina în Construcții din cadrul Poliției Locale Sector 5, care ar fi semnat procesele-verbale de recepție fără verificări directe și fără a consemna neregulile identificate. Acesta a fost plasat sub control judiciar pentru fals.

Ancheta vizează și alte recepții suspecte

Procurorii susțin că adjunctul Poliției Locale Sector 5 nu s-ar fi aflat la prima faptă de acest gen. În anul 2024, acesta ar fi primit peste 17.000 de euro pentru recepționarea altor două imobile în condiții similare.

Pe lângă cei cinci inculpați din dosar, ancheta se extinde și asupra altor funcționari din Primăria Sectorului 5, dar și asupra unor dezvoltatori imobiliari, care sunt vizați de acte de urmărire penală.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă