29.3 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăANAF a recuperat prin executare silită peste 27 de miliarde de lei...

ANAF a recuperat prin executare silită peste 27 de miliarde de lei în 2025, creștere față de 2024

ANAF a încasat anul trecut obligații fiscale de 27,26 miliarde de lei prin măsuri de executare silită, potrivit datelor transmise la solicitarea AGERPRES.

Suma este semnificativ mai mare decât cea recuperată în 2024, când Fiscul a strâns 21,53 miliarde de lei din datorii restante.

În 2025, Fiscul a transmis aproximativ 3,2 milioane de somații către persoane fizice și firme care aveau obligații fiscale neachitate.

Comparativ, în 2024 au fost emise aproape 3 milioane de somații.

Aceste notificări fac parte din procedurile prin care ANAF încearcă să recupereze creanțele fiscale restante de la contribuabili.

Popriri și sechestre, printre principalele măsuri folosite

Pentru recuperarea datoriilor, ANAF a folosit mai multe forme de executare silită.

Printre acestea se numără emiterea somațiilor de plată, poprirea conturilor bancare și a veniturilor debitorilor, dar și instituirea de sechestre pe bunuri mobile și imobile.

Contribuabilii mici au ajuns să dețină peste jumătate din arieratele recuperabile

Datele Fiscului arată că structura datoriilor restante s-a modificat semnificativ între finalul lui 2024 și sfârșitul lui 2025.

La 31 decembrie 2025, contribuabilii mici reprezentau 51,9% din totalul arieratelor recuperabile, față de 44% cu un an înainte.

În același timp, ponderea contribuabililor mijlocii a scăzut la 19,3%, de la 24,9% în 2024.

Pondere mai mică a marilor companii, dar creștere la persoanele fizice

Marile companii reprezentau 15,8% din totalul arieratelor recuperabile la finalul anului 2025, în scădere față de 20,1% în anul anterior.

În schimb, ponderea persoanelor fizice a crescut la 13%, față de 11% la sfârșitul lui 2024.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Vondrousova rupe tăcerea după suspendare! Mesajul care poate schimba percepția asupra cazului

Marketa Vondrousova și-a prezentat pentru prima dată versiunea asupra cazului care a dus la suspendarea sa pentru patru ani și susține că întreaga situație...

Ultimul dans al lui Ochoa la Mondial! Legendarul portar și-a luat rămas-bun în lacrimi

Guillermo Ochoa a disputat ultimul meci al carierei în tricoul Mexicului, iar momentul a fost marcat de un omagiu emoționant la finalul victoriei cu...

Vondrousova rupe tăcerea după suspendare! Mesajul care poate schimba percepția asupra cazului

Marketa Vondrousova și-a prezentat pentru prima dată versiunea asupra cazului care a dus la suspendarea sa pentru patru ani și susține că întreaga situație...
Ultima oră
Pe aceeași temă