25.5 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăPoliticăNicușor Dan îl acuză pe George Simion de „trădare inacceptabilă”

Nicușor Dan îl acuză pe George Simion de „trădare inacceptabilă”

Candidatul independent la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, a comentat sâmbătă declarațiile lui George Simion, care i-a mulțumit administrației Trump pentru excluderea României din programul Visa Waiver. Dan l-a acuzat pe Simion că este un „suveranist de fațadă’” și a calificat drept „trădare” bucuria acestuia față de pierderea unui drept pentru cetățenii români, transmite Antena 3.

George Simion și-a dezvăluit adevărata față: un “suveranist” de fațadă, un slugarnic care înșală pe toată lumea pentru putere. Să te bucuri și să mulțumești că cetățenii români au rămas fără un program prin care sunt scutiți de vize de călătorie în Statele Unite este de neconceput pentru cineva care vrea să conducă România. Bucuria sa cinică la pierderea drepturilor românilor este o trădare inacceptabilă,” a scis Nicușor Dan pe Facebook.

Candidatul AUR la alegerile prezidențiale George Simion a mulțumit public Administrației Trump pentru că a menținut vizele pentru cetățenii români și a scos definitiv România din programul Visa Waiver. El a făcut această declarație șoc într-un interviu acordat unui influencer MAGA. Ulterior, a reluat mesajul pe blogul său, unde a scris: ”România nu este în momentul de față un stat democratic, demn de Visa Waiver”.

În 3 mai, Departamentul de Securitate Națională al Statelor Unite a luat decizia de a reconsidera includerea României în programul Visa Waiver, a anunțat Ministerul Afacerilor Externe.

Ulterior, Guvernul României a cerut Administraţiei Trump detalii şi explicaţii pentru eliminarea ţării noastre din Programul Visa Waiver.

În 25 martie, România a fost suspendată din programul de vize al SUA, iar Departamentul de Securitate Națională al Statelor Unite a anunțat începerea unei verificări. Inițial, românii ar fi trebuit să călătorească în SUA fără vize din 31 martie.

Urmărește România Liberă pe X,  Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Adrian Veștea, după eșecul votului de învestire: „Eu știu că ne-am făcut datoria”

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, după ce Parlamentul a respins în noaptea de luni spre marți solicitarea de învestire a Cabinetului său, că...

Giannis pleacă după 13 ani de legendă! Milwaukee a ales oferta celor de la Miami

Milwaukee Bucks și Miami Heat au ajuns la un acord pentru transferul lui Giannis Antetokounmpo.Una dintre cele mai importante mutări din istoria recentă a...

Sorana Cîrstea reacționează după suspendarea lui Vondrousova! Mesajul care a strâns mii de aprecieri

Jucătoarea din România i-a transmis un mesaj public de susținere Marketei Vondrousova după sancțiunea de patru ani primită din partea ITIA.Suspendarea Marketei Vondrousova pentru...
Ultima oră
Pe aceeași temă