30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăInternaționalCancelarul german Angela Merkel a ieşit din carantină

Cancelarul german Angela Merkel a ieşit din carantină

„Cancelarul se întoarce astăzi la locul de muncă”, dar va continua să conducă Germania prin audio- şi videoconferinţă, a precizat Steffen Seibert, purtătorul de cuvânt al guvernului german.

Şefa executivului german, care are 65 de ani, a decis singură pe 22 martie să se autoizoleze, după ce a fost în contact, două zile mai devreme, cu un medic testat pozitiv.

Ulterior, Angela Merkel a făcut trei teste pentru detectarea noului virus, toate ieşind negative, dar a rămas izolată acasă până la sfârşitul perioadei de 14 zile.

Merkel se bucură de o creştere de popularitate după începutul epidemiei, germanii declarându-se mulţumiţi de modul în care a gestionat situaţia creată de virus în această ţară, unde rata mortalităţii este inferioară celei din alte state europene, notează AFP.

Vineri, institutul Robert Koch, responsabil cu monitorizarea epidemiilor, a anunţat că măsurile restrictive decise în Germania şi care vor dura cel puţin până pe 19 aprilie încep să-şi facă efectul, încetinind propagarea noului coronavirus.

În Germania numărul de infectări oficial confirmate este de 79.696, cu o creştere de 6.174 în 24 de ore, şi un total de 1.017 decese, conform institutului Koch, aminteşte Agerpres.

Cele mai citite

Vizită oficială la București: Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pentru ceremonii dedicate Pogromului de la Iași

Potrivit Administrației Prezidențiale, vizita are loc în contextul consolidării dialogului bilateral româno-israelianPreședintele Statului Israel, Isaac Herzog, efectuează luni o vizită oficială în România, la...

Trafic restricționat pentru camioane în ziua codului roșu: măsuri speciale pe fondul caniculei extreme

Decizia are ca scop protejarea infrastructurii rutiere și creșterea siguranței în trafic, pe fondul riscului ridicat de deteriorare a carosabilului în condiții de caniculăCirculația...

Pilonul II depășește 212 miliarde lei: peste 8,5 milioane de români au economii în pensiile private obligatorii

În cei 18 ani de funcționare, Pilonul II a generat un câștig net cumulat de 93,4 miliarde lei pentru participanți, cu un randament mediu...
Ultima oră
Pe aceeași temă