34.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieFord Otosan Craiova a luat oficial de la 1 iulie uzina auto...

Ford Otosan Craiova a luat oficial de la 1 iulie uzina auto în care va investi 490 milioane euro

Ford Otosan Craiova a preluat oficial la 1 iulie uzina auto, pentru o investiție de 490 milioane de euro, care din 2023 va produce două noi modele, iar din 2024 va fi prima unitate din România care va livra automobile electrice

Este pentru a şasea oară în ultimii 46 de ani când uzina îşi schimbă proprietarul.

Ford Motor Company şi Ford Otosan au finalizat la sfârşitul săptămânii trecute transferul de proprietate asupra uzinei auto din Craiova, fabrica devenind astfel prima unitate de producţie a Ford Otosan în Uniunea Europeană, conform Ziarul Financiar.

Ford Otosan a anunţat investiţii de 490 de milioane de euro la Craiova pentru a spri­jini creşterea viitoare a producţiei. Fa­brica de la Craiova continuă să joace un rol cheie în contextul planurilor de electrificare ale Ford în Europa.

Compania Ford intenționează să producă mașini electrice la Craiova, începând cu anul 2024, a anunțat premierul României, Nicolae Ciucă, în contextul vizitei sale la Craiova.

Vizita s-a desfășurat marți, 5 iulie 2022, cu prilejul finalizării procedurii de transferare a fabricii Ford Craiova către grupul Ford Otosan (Turcia). Premierul Ciucă a fost însoțit la Craiova de ministrul Economiei, Florin Spătaru.

„Discutăm despre un transfer al fabricii de automobile Ford Craiova către compania Ford Otosan. Este un transfer care vine cu o investiţie de 490 de milioane de euro în următorii trei ani. Este o investiţie care vizează în mod deosebit producerea de alte patru noi tipuri de vehicule şi, ceea ce este de subliniat, este că, începând cu anul 2024, va fi produs primul autovehicul complet electric”, a precizat premierul Ciucă.

Dincolo de faptul că a salutat intenția firmei Ford de a produce automobile electrice în România, premierul a recunoscut că reprezentanţii Ford Craiova şi Ford Otosan i-au pus în atenție chestiunea infrastructurii pentru maşinile electrice. Este vorba în principal de stații de alimentare a automobilelor complet electrice. Aceste stații sunt absolut insuficiente în România, în acest moment.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Valul de căldură afectează și energia nucleară: centrala Paks din Ungaria își reduce producția, din cauza apei prea calde din Dunăre

Reglementările din Ungaria impun monitorizarea strictă a temperaturii apei din Dunăre, atunci când aceasta depășește 25 de grade CelsiusCentrala nuclearoelectrică de la Paks, din...

Bruxelles dă undă verde pentru capitalizarea Băncii de Investiții și Dezvoltare

Capacitatea de intervenție a BID în economie ar urma să crească semnificativ, inclusiv prin posibilitatea de a mobiliza finanțări suplimentare și de a amplifica...

Lia Olguța Vasilescu, vizată de acuzații privind criza politică și relația cu PNL

Deputatul PNL Ionel Bogdan o acuză pe Lia Olguța Vasilescu că PSD a generat criza politică prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR...
Ultima oră
Pe aceeași temă