29.3 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăPrimarii cer salarii mai mari de la Guvern

Primarii cer salarii mai mari de la Guvern

Primarii cer din partea guvernanților venituri mai mari, odată cu aprobarea legii de salarizare. Propunerea legislativă va fi dezbătută și votată în zilele de urmează de CCR.

În prezent, salariile acestora nu sunt de trecut cu vederea, reușind să se claseze printre cei mai bine plătiți angajați.

Primarii își doresc salarii mai cer și au cerut ajutorul parlamentarilor pentru sprijin. Aceștia cer venituri mai mari pentru munca depusă, dar și pentru majorarea prețurilor din ultima vreme. O propunere legislativă va fi dezbătută zilele următoare de CCR.

Primarii cer salarii mai mari pentru atribuțiile pe care le au, în serviciul lor. Astfel, printr-o scrisoare deschisă, ei își cer drepturile și au solicitat un venit mai mare. În funcție de venitul pe care îl câștigă primarul și viceprimarul se stabilesc și lefurile angajaților instituției.

Cristina Corpaci
Cristina Corpaci
Din iulie 2021 m-am alăturat echipei România Liberă, unde sunt editor și editorialist economic.
Cele mai citite

Nicuşor Dan aşteaptă de la partide condiţiile pentru susţinerea unui guvern minoritar

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat miercuri seară, la Cluj-Napoca, că aşteaptă ca partidele politice să stabilească în ce condiţii vor susţine un guvern minoritar...

ADVERTORIAL: Lacrimi de bucurie. Fundația Sebastian Moise oferă copiilor vulnerabili un loc în tabăra de vară

În România anului 2026, vacanța de vară nu arată la fel pentru toți copiii. Unii își pregătesc rucsacul de tabără încă din primăvară. Alții...

Nicuşor Dan aşteaptă de la partide condiţiile pentru susţinerea unui guvern minoritar

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat miercuri seară, la Cluj-Napoca, că aşteaptă ca partidele politice să stabilească în ce condiţii vor susţine un guvern minoritar...
Ultima oră
Pe aceeași temă