32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialUn copil este la spital după ce ar fi căzut de la...

Un copil este la spital după ce ar fi căzut de la etajul trei al unui imobil din București

Poliţia Capitalei informează că un copil ar fi căzut de la etajul trei al unui imobil şi a fost transportat la spital.

Potrivit sursei citate, incidentul s-a produs joi după amiază în jurul orei 16,00, fiind sesizată Secţia 19 Poliţie.

La faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul subunităţii, precum şi echipaj de prim ajutor.

Minorul a fost preluat şi transportat la spital pentru îngrijiri medicale, conform agerpres.ro.

Din primele informaţii, minorul se afla în locuinţă împreună cu fratele său, precizează Poliţia Capitalei.

Poliţiştii fac cercetări pentru a stabili cauzele şi condiţiile în care s-a produs incidentul. 

În mai 2018, un caz similar s-a petrecut la Constanța

Potrivit reprezentanţilor Serviciului Judeţean de Ambulanţă, cadrele medicale au fost solicitate să intervină miercuri, pe strada Nicolae Grindeanu din municipiul Constanţa, după ce un copil în vârstă de doi ani a căzut de la etajul patru al blocului unde locuieşte.

În momentul când au ajuns la locul intervenţiei, cadrele medicale au stabilit că victima este conştientă, aceasta căzând în grădina amenajată în spatele blocului. Copilul a fost dus la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa pentru îngrijiri medicale.

În urma primelor cercetări, poliţiştii au stabilit că evenimentul s-a petrecut în timp ce copilul era acasă cu bunica lui, iar la un moment dat ar fi rămas nesupravegheat câteva secunde, s-a urcat pe un scaun aflat lângă fereastra deschisă, de acolo pe pervaz, după care a căzut.

Poliţiştii Secţiei 5 Constanţa continuă cercetările în acest caz.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

România, la coada Europei la prețuri: un coș de consum costă sub 60 de euro față de media UE de 100

Un coș de bunuri și servicii evaluat la 100 de euro în UE ar costa în România aproximativ 58,9 euroRomânia se menține printre cele...

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

Nicușor Dan, întâlnire la Jurata cu liderii din Europa de Est privind securitatea și energia

Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda,...
Ultima oră
Pe aceeași temă