Noua instituție financiară își propune să mobilizeze până la 100 de miliarde de lire sterline, echivalentul a aproximativ 133 de miliarde de dolari, prin finanțări cu cost redus destinate investițiilor în apărare și securitate
Canada încearcă să coaguleze o nouă alianță financiară dedicată consolidării capacităților de apărare ale statelor aliate, prin lansarea Băncii pentru Apărare, Securitate și Reziliență (DSRB). Guvernul condus de prim-ministrul canadian Mark Carney speră ca primele state fondatoare să fie anunțate cu ocazia summitului NATO, dacă negocierile aflate în desfășurare vor fi finalizate, scrie Reuters.
Principalul negociator al Canadei pentru acest proiect, Isabelle Hudon, a declarat că obiectivul este constituirea unui grup inițial de membri fondatori, urmând ca ulterior și alte țări să poată adera. Ea a explicat că primele participante vor fi, cel mai probabil, state europene, alături de Canada, însă nu a oferit numele acestora.
Noua instituție financiară își propune să mobilizeze până la 100 de miliarde de lire sterline, echivalentul a aproximativ 133 de miliarde de dolari, prin finanțări cu cost redus destinate investițiilor în apărare și securitate.
Potrivit oficialilor canadieni, proiectul nu este încă definitiv, întrucât depinde de acordurile privind participarea și contribuțiile financiare ale fiecărui stat. Cu toate acestea, Ottawa susține că există un interes tot mai mare pentru această inițiativă și că nu dorește să amâne lansarea până la obținerea unui consens perfect.
Unul dintre aspectele esențiale rămâne atragerea unor economii puternice, capabile să ofere instituției un rating financiar de cel mai înalt nivel. Coreea de Sud analizează posibilitatea de a intra în proiect, însă o decizie nu a fost luată, iar celelalte state din G7 nu sunt, deocamdată, pregătite să devină membre. Până acum, Luxemburg este singura țară care și-a exprimat public sprijinul și este luată în calcul pentru găzduirea sediului european al viitoarei bănci.
Inițiativa se lovește însă și de rezerve. Marea Britanie preferă să își continue propriul mecanism de finanțare a industriei de apărare, dezvoltat împreună cu Finlanda și Țările de Jos, deși există discuții privind o eventuală colaborare sau compatibilizare între cele două proiecte. Germania participă, momentan, doar în calitate de observator, analizând oportunitatea implicării, iar Italia, Spania, Belgia, Turcia și Ucraina au examinat, la rândul lor, propunerea.
Contribuțiile financiare ar urma să fie calculate în funcție de dimensiunea economiei fiecărui stat. Astfel, Canada ar putea contribui cu până la 1,5 miliarde de euro, în timp ce statele mai mici ar urma să participe cu sume cuprinse între 500 și 750 de milioane de euro.
Ideea înființării DSRB a fost lansată în 2024 de un grup format din foști oficiali NATO, experți în securitate și reprezentanți ai sectorului financiar, în contextul în care statele aliate sunt nevoite să accelereze investițiile în apărare pe fondul războiului din Ucraina, al tensiunilor cu Rusia și al extinderii capacităților militare ale Chinei.
În paralel, liderii NATO au convenit ca statele membre să aloce până în 2035 echivalentul a 5% din PIB pentru apărare și securitate, ceea ce amplifică nevoia unor noi mecanisme de finanțare pentru proiectele militare comune.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube