21.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSocialSocietateINS: România va pierde peste 4,16 milioane de locuitori în 35 de...

INS: România va pierde peste 4,16 milioane de locuitori în 35 de ani

Populația României s-a diminuat cu mai mult de 4,16 milioane de persoane în intervalul 1990–2024, potrivit unei analize publicate marți de președintele Institutul Național de Statistică (INS), Tudorel Andrei.

Datele INS arată că 63% din această scădere este generată de migrația externă, în timp ce sporul natural negativ a contribuit cu 37%.

În perioada analizată, peste 808.000 de persoane au emigrat definitiv din România, iar aproximativ 646.000 s-au stabilit în țară, rezultând un sold negativ de 162.000 de locuitori prin migrație.

După un vârf de circa 100.000 de plecări în 1990, emigrația a scăzut constant până în 1997 și s-a menținut sub pragul de 10.000 de persoane anual până în 2010.

Ulterior, fenomenul s-a intensificat, depășind 30.000 de emigranți în 2022 și ajungând la aproximativ 50.000 în 2024, cel mai ridicat nivel din ultimele trei decenii.

România se află printre țările Uniunii Europene cu cea mai mică pondere a rezidenților străini, de aproximativ 1%, alături de Polonia și Slovacia. Această situație contrastează cu nivelul ridicat al emigrației înregistrat de statul român.

Schimbări în balanța migrației

Între anii 2012 și 2022, migrația a avut un sold pozitiv de 183.000 de persoane, însă în perioada 2023–2024 s-a revenit la un sold negativ, de minus 41.000.

Cei mai mulți imigranți provin din Republica Moldova, cu peste 75.000 de persoane stabilite până în 2010 și reprezentând aproximativ 60% din totalul imigrației din perioada 2011–2022.

Aceștia sunt urmați de cetățeni din Ucraina, care au totalizat 34.400 de persoane după anul 2022, respectiv 7,6% din total.

În 2024, 39,7% dintre imigranți proveneau din state considerate non-tradiționale. Totodată, ponderea românilor reveniți în țară a scăzut de la 90% din totalul imigrației în perioada 2010–2014 la 67% în 2023, respectiv 201.800 persoane dintr-un total de 324.000.

Migrația a compensat temporar declinul natural

Între 2022 și 2024, soldul pozitiv al migrației, de 235.000 de persoane, a compensat aproape integral sporul natural negativ, estimat la minus 263.000. Astfel, populația României s-a menținut la un nivel de peste 19 milioane de locuitori.

La nivel mondial, numărul emigranților a crescut de la 154 de milioane în 1990 la 340 de milioane în 2024, ceea ce înseamnă o majorare a ponderii acestora de la 2,9% la 3,7% din populația globală.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă