Simon Gustafson, autor a două goluri în victoria cu 7-2, a glumit pe seama demisiei lui Dan Petrescu de la CFR Cluj.
Umilința trăită de CFR Cluj în Suedia, 2-7 cu Hacken, nu doar că a compromis șansele de calificare în grupele Conference League, dar a dus și la despărțirea de antrenorul Dan Petrescu. „Bursucul” și-a anunțat demisia imediat după meci, cu lacrimi în ochi, recunoscând că este cel mai greu moment din cariera sa.
Decizia tehnicianului român a stârnit reacții chiar din tabăra adversă. Simon Gustafson (30 de ani), căpitanul lui Hacken și unul dintre marcatorii serii, a aflat de demisia lui Petrescu în timpul interviurilor de după meci și nu s-a putut abține să glumească.
„Am auzit că și-a dat demisia. E tare așa, cu puțină acțiune. Îmi place (n.r. – izbucnește în râs)”, a declarat Gustafson, potrivit publicației suedeze Aftonbladet.
Reacție diferită din partea unui coleg
Dacă Gustafson a tratat subiectul într-o notă ironică, coechipierul său Silas Andersen a avut o reacție mult mai sobră și elegantă:
„Nu e niciodată plăcut, îi urez mult succes”, a spus fotbalistul danez.
„Mi-e rușine”, declarația lui Petrescu
Dan Petrescu și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj chiar la conferința de presă, asumându-și responsabilitatea pentru eșec.
„Mi-e rușine de ce s-a întâmplat astăzi! A fost ultimul meu meci la CFR Cluj! Plănuiam să îmi dau demisia după meciul retur, dar o voi face acum. În toată cariera mea de 25 de ani ca antrenor, echipele mele nu au primit niciodată 7 goluri. Nici măcar 5! O zi dezastruoasă pentru mine și pentru echipă”, a spus tehnicianul român.
Astfel, CFR Cluj își pierde cel mai titrat antrenor din istorie după un eșec considerat istoric în fotbalul european.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!