Cinci persoane au fost transportate la spital, în urma accidentului feroviar produs, duminică, în gara Constanța
Duminică, 4 mai, autoritățile din Constanța au activat Planul Roșu de intervenție, după ce două trenuri de călători s-au tamponat în stația CF Constanța. Incidentul a avut loc la ora 14:15, când trenul IR 1586, care se pregătea să plece din stație, a fost lovit de trenul IR 1688, care efectua o manevră de regarare pe linia 1.
În urma impactului, 14 persoane au fost rănite și au primit îngrijiri la fața locului, fiind apoi transportate la spitale din zonă, conform protocoalelor de urgență, gestionate de autoritățile competente, potrivit CFR SA, citate de Agerpres.
Cinci persoane au fost transportate la spital în urma accidentului feroviar produs, duminică, în gara Constanța.
De asemenea, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, au fost evaluate la fața locului 18 persoane implicate în accident.
Circulația feroviară în stația Constanța a fost temporar reorganizată pentru a permite desfășurarea intervențiilor și anchetei în condiții de siguranță.
ISU Constanța a detaliat faptul că, având în vedere numărul mare de călători implicați, au fost mobilizate 4 ambulanțe SMURD, o ambulanță SMURD cu medic, 2 autospeciale pentru transport victime multiple, 3 ambulanțe SAJ și 1 echipaj de stingere.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News