Un grup de investiții susținut de Abu Dhabi, MGX, a realizat o investiție de 2 miliarde de dolari în Binance, consolidând relația dintre cel mai mare exchange de criptomonede din lume și Emiratele Arabe Unite, notează Reuters.
Investiție imensă în Binance
Această tranzacție, considerată prima investiție instituțională a Binance, este una dintre cele mai mari din industria cripto și permite MGX să devină acționar minoritar, investind într-un stablecoin – un tip de criptomonedă legată de o monedă tradițională, precum dolarul.
Binance, fondată în 2017 de miliardarul Changpeng Zhao („CZ”), a cunoscut o creștere rapidă, devenind liderul pieței de schimb de criptomonede. Totuși, Zhao a fost implicat în probleme juridice, pledând vinovat pentru încălcarea legislației americane privind spălarea de bani, ceea ce a dus la o condamnare și o amendă de 4,3 miliarde de dolari pentru Binance.
În prezent, compania este condusă de Richard Teng, fost șef al Autorității pentru Servicii Financiare din Abu Dhabi, care continuă să extindă legăturile Binance cu Emiratele Arabe Unite.
Investiția MGX în Binance marchează prima incursiune publică a grupului în domeniul cripto, acesta fiind înființat cu un an în urmă pentru a sprijini dezvoltarea inteligenței artificiale și a tehnologiilor avansate.
MGX este condus de Ahmed Yahia și prezidat de Sheikh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, consilier de securitate națională al EAU și fratele președintelui țării. Fondul suveran de investiții Mubadala, cu active de 330 miliarde de dolari, este, de asemenea, partener al MGX.
CITEȘTE ȘI – Volkswagen ar putea produce echipamente militare pentru armata germană
În contextul ambiției EAU de a deveni un centru global pentru activele digitale, inclusiv criptomonedele, această investiție subliniază interesul regiunii pentru tehnologia blockchain și digitalizarea finanțelor. Binance are deja o prezență semnificativă în Emirate, cu aproximativ 1.000 de angajați dintr-un total de 5.000 la nivel global.
Industria cripto a cunoscut o revenire în ultimul an, după prăbușirile și scandalurile din 2022, care au scos la iveală nereguli majore și au provocat pierderi investitorilor. Valoarea Bitcoin a atins noi maxime istorice, iar politica pro-cripto a fost influențată de revenirea lui Donald Trump pe scena politică. Între timp, Binance continuă să caute o locație pentru un sediu global, încercând să îmbunătățească transparența după problemele legale recente.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!