Cum încearcă PNL să câștige alegerile parlamentare

de Romulus Georgescu , 16 iunie 2016 - stire actualizata la ora 11:31, 17 iunie 2016
Cum încearcă PNL să câștige alegerile parlamentare

Învinși de PSD la alegerile locale, liberalii caută soluții pentru a obține un scor mai bun la alegerile pentru Legislativ. Planurile PNL vizează atragerea de miniștri din Guvernul Cioloș, aducerea de oameni din afara partidului și alianțe cu alte partide, mai puțin PSD.

Scorul politic obținut de PNL la alegerile locale - 31,93% la consiliile județene, față de 37,58% cât a luat PSD - dă libe­ralilor șanse reduse să formeze viitorul guvern.  În aceste condiții, conducerea PNL a demarat o serie de acțiuni în încercarea de a relansa partidul.

Copreşedintele PNL Alina Gor­­ghiu a declarat, recent, că „vreo doi-trei“ dintre miniştrii Cabinetului Cioloş ar putea fi viitori parlamentari liberali sau ar putea veni în partid. Întrebată dacă vicepremierul Costin Borc sau premierul Dacian Cioloş ar putea fi prim-miniştri propuşi de liberali dacă aderă la PNL, Gorghiu a afirmat că „orice e posibil“.  Șefa libe­ralilor s-a ferit să facă nominalizări, cu o singură excepție – Dragoș Pîslaru, ministrul Muncii. La rândul său, celălalt copreşedinte al partidului, Vasile Blaga, a declarat că vor fi demarate în această perioadă discuţii în cadrul PNL pentru desemnarea premierului. „O să discutăm cu un candidat al PNL, membru al PNL, dar s-ar putea să nu fie în acest moment membru în partid“, a adăugat Blaga. Afirmațiile lui Blaga au venit în contextul informațiilor neoficiale potrivit cărora președintele Klaus Iohannis l-ar dori premier pe Dacian Cioloș și după alegerile parlamentare.

Piperea, șef la PNL București

Cum cea mai serioasă înfrângere a fost în București, liberalii caută soluții și în afara partidului pentru șefia organizației din Capitală. Astfel, PNL i-a propus funcția avocatului Gheorghe Piperea, cel care a contestat în instanță candidatura la sectorul 4 a lui Cristian Popescu Piedone.

Piperea pune deja condiții pentru a conduce PNL București.  Avocatul a susținut că ar trebui să aibă control asupra listei de parlamentari din Capitală dacă ar decide să accepte preluarea organizaţiei PNL Bucureşti. „Dacă ar trebui să accept, probabil că ar trebui să am un fel de control asupra listei de parlamentari pentru că dacă te duci la alegeri ca să arăţi că s-a schimbat faţa PNL trebuie să vii cu feţe noi, nu cu aceleaşi feţe obosite, care sunt pe sticlă de ani de zile şi pentru care oamenii nu au ieşit din casă“, a explicat Pipe­rea. El a afirmat că lista de senatori sau deputaţi susţinuţi de PNL la alegerile din toamnă ar trebui să fie deschisă de un lider nou şi ar trebui că noii preşedinţi de la sectoare să fie puşi pe liste eligibile. „Dacă aduci nişte persoane noi care să tragă partidul şi să scoată oamenii de la televizor sau de pe Facebook, trebuie ca liderul să conducă una dintre liste, iar noii şefi de la sectoare să fie pe locuri eligibile. Măcar 80 dintre deputaţii şi senatorii din Bucureşti să fie feţe noi“, a detaliat Piperea.

Aripa PDL o susține pe Adria­na Săftoiu pentru preluarea organizației de București. Aceasta însă nu are aceeași susținere din partea vechiului PNL, care o vede mai degrabă șefă la sectorul 4.

PNL caută aliați

Pe de altă parte, negocierile pentru formarea majorităților în consiliile județene au dovedit că liberalii sunt izolați pe plan politic. UNPR și ALDE merg alături de PSD, în timp ce PMP și UDMR  se aliază ori cu PNL, ori cu PSD, în funcție de situația din fiecare județ. În aceste condiții, copreședinții Alina Gorghiu şi Vasile Blaga au fost mandataţi de conducerea partidului să iniţieze discuţii cu partidele politice parlamentare pentru a genera o platformă care să obţină rezultate la toamnă, în contextul negocierilor privind majorităţile din consiliile locale şi judeţene. „Au fost foarte multe discuţii legate de majorităţile la nivelul consiliilor locale şi judeţene, colegii noştri, suplimentar, au propus mandatarea mea şi a copreşedintelui Vasile Blaga pentru a iniţia discuţii cu partidele politice parlamentare, pentru a vedea cum vom genera o platformă care să obţină rezultate la toamnă“, a declarat copreşedintele PNL Alina Gor­ghiu. Pentru  că PNL exclude negocierile cu PSD, ar putea discuta cu UNPR.   

Excluderi cu scandal

BPN al PNL a votat excluderea din partid a deputatului Theodor Paleologu şi a senatorului Cristian Bodea, iar  validarea deciziei se va face în Colegiul Național. Deputatul PNL Theodor Paleologu a caracaterizat decizia drept un „semn al derivei PNL“.  El a fost exclus din partid pentru că a criticat public conducerea PNL cu câteva zile înainte de alegeri pentru atitudinea față de Nicușor Dan. După exit-polluri, liberalul a scris pe Facebook că actuala conducere „lamentabilă“ a PNL trebuie să plece după dezastrul de la București, calificând declarațiile anterioare ale liberalilor Cezar Preda și Alina Gorghiu despre Nicușor Dan drept „nerușinate imbecilități“. Cristian Bodea a avut o serie de ieșiri publice ironice la adresa conducerii partidului și a președintelui Iohannis, pe care l-a denumit „marele ayatollah al României“ și a criticat rezultatul de la locale.

Comentarii

  • Radu Comanescu

    17 iunie 2016 16:33

    Uitati-va oleaca ce figura de deranjata la mansarda are madame Gorghiu ! Ce privire de sarpe lacom !

    raspunde comentariului
  • Mesterul

    17 iunie 2016 15:23

    Articolul de mai sus arata procentele a doua partide PNL PDL saa ca nu va imbatati cu apa rece domnilor de la liberali care ati facut fuziunea singuri daca erati aveati aproape acelasi scor, Daca nu eliminati tradatori din partid cei din PDL Blaga, Predoiu, Preda Paul Bos, etc ii stiti mai bine pierdeti si la parlamentare , liberali adevarati nu va voteaza cu acestia in partid. A doua problema este modul de a face campanie ati luat metoda lui Basescu, contra la tot, s-au desteptat romani dupa 10 ani a securistului manipulatordati-mi Cons. genaral , si nu mai tine cu anti-PSD

    raspunde comentariului
  • Mirela

    17 iunie 2016 14:37

    Articolul de mai sus este un artico ldeclarat ca strict informativ. El nu face altceva decat sa `brodeze` pe ceea ce au facut sau au comunicat public ca vor face in viitor cei din conducerea PNL, ca masuri necesare in vederea castigarii alegerilor. Insa importanta temei tratate de autor excede cu mult abordarea strict informativa. Si ar fi teribil de pacat ca luni de zile, intreaga vara a acestui an, aceasta tema sa dispara in subsolul preocuparii jurnalistilor dvs. Caci timpul e cea mai mare avere - si singura, se pare, in Romania ! - a intelectualilor. Si ceea ce vreau aici sa sugerez nu e un indemn catre jurnalistii Romaniei Libere sa `tzina` cu dreapta sau sa-i promoveze ideatic in aceasta vara ! Caci stiu bine ca niciodata Romania Libera nu a fost partizan fanatic sa zic asa al vreunui partid sau orientari, si asta o afirm clar, in ciuda acuzelor din subsolul unora dintre articoel, unde unele persoane acuza ziarul dvs de partizanat cu dreapta politica si despre ... un joc politic pro-atlantic si pro-Bruxelles pe care l-ar face ziarul, eventual si din cine stie ce interese particulare. Nu, lucrurile nu stau asa, caci imi aduc aminte prea bine ca Romania Libera a fost primul ziar serios care, desi sustinuse din toata inima schimbarea politica realizata prin victoria Conventiei Democrate, la scurt timp dupa aceasta schimbare majora de orientare politica ca majoritate in parlament si la nivel de Presedintie, ziaru ldvs a inceput, spre mirarea mea - si chiar supararea mea care pe atunci tineam cu dreapta orbeste - sa ..critice multe din ezitarile si certurie linterne si ineficienta ...sau chiar actele de coruptie aparute in cadru lpartidleor de dreapta...SI timpul v-a dat dreptate. Deci, nu asta v-as cere ca in aceasta vara sa sustineti neconditionat PNL ! Dar, avand in vedere abuzurile incredibile facute de majoritatea PSD i nParlament si nu numai - vezi faptu lca nu isi penalizeaza penalii prin punerea pe tusa politica si administrativa, vezi legile sinistre initiate de acestia- cea cu pensiile speciale, incercarea cu marirea uriasa si a salariilor parlamentarilor, incercarea cu dezincriminarea NEDIFERENTIATA a abzului in serviciu, lipsa de activitate legislativa in vederea relansarii economiei nationale si eradicarea somajului urias, si cate si mai cate care au adus la exasperare intelectualitatea romana care e singura mai preocupata de politica CA IDEE SI PRINCIPII, avand in vedere ca totusi liberalii mai au si cadre inteligente la nivel de simpli membri de partid si parlamentari, .... avand in vedere importanta uriasa pentru POPOR SI TARA a viitoarelor alegeri ...propuna ziarului dvs sa DEA LECTII IN GENERAL POLITICIENILOR SI POLITICII ! Aceste lectii nu se pot da facand doar articole informative, precum cel de mai sus ! Dovada in sprijinul a ce afirm sunt comentariiel de mai jos ! Absolut toata lumea considera ca datoria unui partid - indiferent care , iar pretentriiel de la PNL sunt cu atat mai mari - este sa rezolve problemele majore ale natiunii - si har Domnului ca avem necazuri uriase ! - si nu sa se tian de jocuri politicianiste de barfe, aliante visate si contradictorii ca si linie de conduita, si apoi...concedii de lux pe timp de vara, dupa cum o dovedesc atat fruntasi ai PSD cat si diva Alina Gorghiu, o ...PSD-ista mascata, deconspirata acum catea zile de dl. Ponta care-i multumeste pentru contributia ei uriasa la deriva PNL si o roaga sa mai stea la sefie ...macar pana la alegeri, ea asigurand astfel ....victoria PSD !!!!! Desigur, nu autorul articolului este de vina ca astea sunt singurele actiuni la varf ale PNL, adica politichia goala de continut si demagogia si barfa .....DAR jurnalistul putea in finalul articolului - si nici acum nu e prea tarziu - sa observe cam care sunt preocuparile - si REALIZARILE - partidelor de dreapta din Vestul Europei si sa observe discrepanta uriasa si urmarile acestei discrepante si anume infrangerea rasunatoare la locale si previzibila infrangere din toamna , daca se urmeaza aceeasi linie sforaitor-politicianista. Ca argumente in sprijinu la ce spun aduc totala lipsa de activitate parlamentara a marelui PNL incepand cu `domnia` catastroffala a Alinei Gorghiu, lipsa de sustinere a guvernului din partea fortelor de dreapta care il sapa cu aproape aceeasi frenezie precum PSD-istii, departarea de problemele reale ale tarii si natiunii, descoperirea de catree instantele Procuraturilor si de catre alte institutii specializate a numeroase cazuri de coruptie - sa-i zicem, furt, mai pe sleau - si in randurile PNL, desconsiderarea sindicatelor de catre PNL, izolarea in turnu lde fildes al politichiei fara continut ..si cate si mai cate ...... Toate astea au creeat o uriasa dezamagire ,vezi expresia ei in comentariile de mai jos ! Iar daca autorul articolului, tinand cont de ceea ce oricum si dansu lobserva prea bine si de aceste comentarii si de axioma ca totusi, ideile de centru si de dreapta conduc Europa civilizata, ca aceste partide traditional de centru si de dreapta au creeat prosperitatea in restul Europei si au creeat cadrul de succes al existentei realei democratii si faptul ca stanga de la noi nu poate numita stanga cata vreme a distrus intreaga industrie nationala pe perioada cat a detinut puterea si ca numeric parca=parca au mai multi smecheri cu steif si mai `grasi` si de faptul ca parca=parca membrii de rand si parlamentari ide rand ai PNL sunt mai modelabili spre ideile valoroase ale europensimului, atlantismului, democratiei adevarate ,prosperitatii ..... poate ar merita reluata tematica expusa in acest articol cu lectii de forta date de autor si de colegii sai de la Romania Libera ! Ce sa contina aceste lecti ide forta ?! Pai in niciun caz 90 procente analize a ce face madona ranita a neamului Alina Gorghiu s ice tinute si parfumuri si-a tras si ce barfe si istericale mai ...`emana` ea.... ci 10 la suta amintite, cu ironie suprema aceste chestii si apoi 90 procente CE PROPUNE ZIARUL DVS SA FACA ! ....Si nu cred ca trebuie eu sa aduc aminte inca o data ceea ce spune de fapt si poporul prin comentariile de mai jos - NIMIC NU E MAI GRAV IN ROMANIA AZI DECAT SARACIA MARII MAJORITATI A POPULATIEI SI LIPSA CRONICA A LOCURILR ODE MUNCA. RELANSAREA ECONOMIEI NATIONALE ESTE PRIORITATEA PRIORITATILOR si odihna asta perpetua a PNL care se face ca nu observa - de la inaltimea veniturilor lor bunicele din Parlament probabil se vede si mai ales se ..simte mai greu - degringolada asta teribila a societatii romanesti cauzate de slabiciunea teribila a productiei interne si somajul fulminant. Cu toate consecintele subsecvente - saracie, prostitutie, droguri, emigratie masiva, descurajare, disperare, un sistem de pensii mereu pe marginea prapstiei din lipsa de contributori, balanta comerciala negativa a tarii, datorii externe colosale angajate de politicieni si pe care le vom plati noi ....Pentru ca ne paste teribilul pericol ca stanga, in numele ramanerii la putere, sa faca ce a facut mereu, sa isi perpetueze dusul cu zaharelul numit ``pomeni, ajutoare sociale, zahar si ulei lunar, pensii medicale nemeritate la miile de orbi din Teleorman care de fapt nu sunt deloc orbi `` etc etc , toate aceste metode nefacand altceva decat sa ne umileasca mai rau si mai rau si sa ne tina intr-o stare de perpetua saracie si dependenta de bogatanii din politica ce n-au furat de fapt banii si viata noastra demna si normala. Iar de la PNL asteptam nu dublul kilului de ulei oferit de PSD ci un loc de munca ! Vrem sa muncim, nu vrem pomana PSD ! Iar autorul articolului are toate posibilitatile sa ajute natiunea deschizand ochii PNL cu privire la ce au facut , de ex, In Germania partidele care au au edificat o tara propsera cu ..peste 40 milioane de locuri de munca ! Este oare munca si salariul o ...chestie stangista !?! Nu, domnilor, munca e o chestie demna si de dreapta ! Doar atat ca mintea Alinei Gorghiu este ascunsa undeva sub fuste si nu percepe aceste chestii, pe ea interesand-o nu soarta natiunii si saracia feroce la care am ajuns ci ....aventurile sexuale cu barbati casatoriti si concedii in insula Rhodos. Cu o astfel de parasuta politica - care il domina total pe dl. Blaga si nu-l lasa deloc sa isi manifeste personalitatea ..si ii domina si pe membrii PNL excluzandu-i pentru ..delict de opinie !!! - catastrofa din toamna este previzibila de pe acum ! Caci, spre ghinionul ei , parasuta politica Gorghiu are in partid membrii mai cititi, mai constienti, mai greu de manipulat si de mintit decat cei ai PSD ! Iar daca cineva va comenta aici ca randurile mele sunt de fapt o tradare pro-PSD-ista, il informez ca poate face pipi si ca e palid ! Noi, intelectualii, nu tradam dreapta, cand avem dezamagiri ! Nu ne aruncam in bratele PSD ci doar dorim ca PNL sa munceasca in sensul celor amintite de mine mai sus. Posibila manipulare `ah, ne critici, dai in mine, dai in tin, dai in fabrici si uzine s ideci tzii cu PSD` nu mai tzine ! Faptul ca formal Alinutza era mereu cu anti-Ponta in gura, la fel, nu mai tzine ! Fapte, domnilor, locuri de munca, relansarea economiei ,de ex, prin implicarea statului in parteneriate mixte stat=privat ! Fapte, domnilor de la dreapta ! Parasutati-o din conducere pe Alina Gorghiu-Burghiu ! Sa mearga la muls vaca si la cules cartofi in genunchi ! La cratitza si biberon ! ....Fara aceste masuri, ne asteapta kilu de ulei PSD-ist si vesnica cloaca politicianista dambovitzeana, vesnicul stat bananier in care poporul crapa de foame ..iar partidele de dreapta mor sufocate sub banul si propaganda asa zisei stangi. Si ne mai asteapta vesnica ratacire in pustiul dezolant al saraciei combinata cu admiratia masochista a parfumurilor si hainelor Alinei Gorghiu .

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    17 iunie 2016 8:46

    PNL trebuie sa "câstige" aliat poporul,prin propuneri si programe concrete.Oamenii asteapta si doresc mai bineleSi au dreptate.Partidul National Liberal al Bratienilor a condus România cu rezultate satisfacatoare pâna la razboi .Astazi e ziua de nastere a Domnului Academician Dr-Doc.Ing.Aurel Flavius Avramescu,un adevarat patrician ardelean,om de stiinta remarcabil ,având peste 100 de lucrari stiintifice ,publicate in tara s strainatate.S-a nascut in 1903,intr-o familie de juristi .Tatal sau era presedintele Tribunalului din Radna si a activat in miscarea Memorandului.Unchiul sau a fost I.P.S. Episcopul Ioan Suciu omorât de regimul comunist.Aurel Flavius Avramescu a studiat la Cluj,Budapesta si Dresda,unde sub conducera profesorului Ludwig Binder,a dat examenul de diploma si doctorat in electritrotehnica ,dupa care a elaborat si teza de docenta,cu tema difuzia câmpului electromagnetic in conductoare.Reîntors acasa ,a fost director la Posta si a devenit academician înainte de razboi.A fost dat afara dupa 1945 si a fpst implicat în procesul Tamadau.A fost dat afara si din Institutul Politehnic ,unde a fost conferentiar la Catedra de Aparate Electrice.La o vizita în România,profesorul Ludwig Binder,antifascist si personalitate stiintifica,ramas in fosta RDG,a întrebat ,unde este elevul sau.Acela nu avea servici ,nici diplomele recunoscute.L-au gasit,i-au recunoscut diploma si a fost angajat la ICPE -Bucuresti.Ulterior a fost ales iar Membru al Academiei si presedinte al sectiei de automatizare.A fost director al Centrului de documentare stiintifica si a contribuit la activitatea de documentare stiintifica,elaborând o teorie proprie recunoscuta international.Averea si colectia de arta au donat-o sotii Maria si Aurel Avramescu,Academiei .N-a fost membru PCR.Domnul Avramescu a fost un om integru,o personalitate stiintifica si un adevarat patriot Decesul sau s-a petrecut in 26 octombrie 1985.Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

    raspunde comentariului
    • Amagiri perpetue

      17 iunie 2016 10:27

      PNL reprezinta o grupare de escroci ce imbraca tinute istorice si nu numai, doar pentru a insela alegatorii. Trebuie sa dispara. Altfel dispare Romania Avem nevoie de o constructie politica de dreapta sanatoasa care sa empatizeze cu electoratul.

      raspunde comentariului
    • Analiza dura

      17 iunie 2016 9:31

      Cum sa castige PNL poporul ca aliat cand PNL lasa impresia ca slujeste alte popoare straine in detrimentul poporului ROMAN?????

      raspunde comentariului
  • Se alege prafu

    17 iunie 2016 8:27

    Tara este condusa din umbra de servicii model ammerican si rusesc unde este cam lafel.Se va alege praful deoarece noi nu suntem imperiu si nici nu avem petrol ca unii si tiparnita de bani fara acoperire ca altii.

    raspunde comentariului
  • cosmin

    17 iunie 2016 7:48

    alina e o prostuta la fel ca colegul ei care e un mare prost daca gindesc asa , daca vor sa cistige alegerile trebuie si e obligatoriu sa atraga populatia alaturi de ei , sunt destui care i-ar sustine numai sa scape de PSD , DAR IN PROSTIA LOR NU O FAC , PENTRU ACEST LUCRU E SIMPLU CE TREBUIE SA FACA , MAI INTII SA SCAPE DE TOTI PENALII , CORUPTII SI MAFIOTII DIN PARTID , VECHI SAU NOI ,.....apoi sa recistige admiratia populatie prin simplu fapt sa incerce sa asculte poporul , ceea ce PSD nu o va face , adica poporul vrea sa fie mai putini parlamentari si senatori , poporul vrea sa fie condus de oameni corecti si nu corupti , poporul vrea ca si alesii de la primar la presedinte sa fie egali cu ei in fata legii , adica sa dispara total imunitatile speciale , poporul vrea sa nu fie acordate beneficii si pensii speciale la toti alesii , sunt egali cu poporul nu , pai daca un miner sau agricultor nu are pensie speciala ei de ce sa aibe , unde e sacrificiu mai mare , ...poporul vrea sa aibe scoli moderne si profesori bine platiti pentru a avea copii scoliti si bine crescuti , poporul vrea sa aibe spitale si medici corecti nu corupti , medicamente suficiente si conditii in spitale bune si conditii mizere si infectii fara numar , poporul vrea sa fie acordate ajutoare pentru mamele care vor si stiu sa cresca un copil corect pentru viitorul tarii lucru care alte tari il incurajeaza , poporul vrea sa fie reprezentat in europa de oameni capabili , corecti si patrioti nu de inculti , si analfabeti ca acum , gen fata unui presedinte , cioban , zidar , indivizi care nu stiu nici sa gindeasca romaneste dar sa mai faca ceva pentru tara , poporul vrea ca alesii sa faca proiecte corecte si viabile pentru tara astfel incit sa fie absorbite fondurile europene macar alea care ne sunt acordate gratis fara sa mai cerem suplimentare de ele , poporul vrea sa fie respectat trecutul istoric si sa nu fie aduse populatii straine aici la noi , populatii si oameni care nu vor si pot fii integrate datorita mopdului de gindire , modului de credinta si modului in care au crescut si vor sa traiasca , NU ii vrea poporul aici , iar cei care au venit si nu vor sa traiasca la fel ca noi sa fie scosi din tara ....poporul vrea sa se schimbe gindirea celor care ii conduce, , sa fie respectati , , poporul vrea ca un roman sa fie respectat , un copil sa primeasca mai multi bani pentru a creste si sa se dezvolta decit un puscarias , un ciine vagabont , un violator , criminal , ...cind clasa politica , PNL , PSD , SAU CARE MAI SUNT VOR FACE CELE MAI DE SUS ATUNCI SA RIDICE PRETENTII DE SALARII , PENSII SI ALTE DREPTURI , SA DOREASCA VOTUL POPORULUI , ....

    raspunde comentariului
  • Mirela

    16 iunie 2016 23:48

    Alina Gorghiu nu intelege absolut nimic nici din ceea ce trebuie sa faca un partid pentru a inspira incredere majora electoratului - est vorba despre activitatea din Parlament in sprijinul cetatenilor - dupa cum nu inspira nicio incredere nici ca persoana politica sau privata, pentru ca are serioase probleme cu legea in trecut - motiv pentru care a si fost convocata in trecut la DNA - dar si probleme cu morala, fiind cunoscuta pentru aventuri sexuale cu barbati casatoriti, in interes personal, desigur. In plus, are o comportare instabila, are dese accese de furie si isterie si mania contradictiei dusa la paroxism. Dupa cum afirma si dl. Ponta, ea este cel mai bun agent electoral al PSD, cata vreme ea ramane la conducerea PNL, victoria PSD e asigurata - si ultima chestie a fost afirmata public tot de dl. Ponta. Membrii PNL au facut cea mai mare greseala posibila alegandu-si o asemenea parasuta politica la varf. Inca din dec. 2014 am afirmat aici ca promovarea ei la un asemena nivel si perioada neagra de lipsa de activitate parlamentara sub directa ei `indrumare` vor duce la pierderea tuturor alegerilor, again and again, atat timp cat ea va ramane co-sefa a Noului PNL. Si am indemnat barbatii din PNL sa o trimeta la cratita, la facut copii, la munca in agricultura si sa o cadoriseasca cu importantul post de secretara a organizatiei de baza PNL Tecuci. Nu au facut asta membrii PNL. Acum, iaca, culeg roadele. Evident ca as fi preferat sa nu am dreptate, sa ma insel eu in aprecieri. Dar realitatea cruda a confirmat din plin tot ce am scris. Iar sondajele pentru alegerile generale sunt aproximativ identice cu ce s-a intamplat acum. Foarte rar am vazut in viata mea o asemenea dorinta de sinucidere politica la un partid. la fel cum foarte rar am vazut o asemenea lipsa de perceptie la nivelul parlamentarilor unui partid care se pretinde de dreapta, cu privira la ce trebuie facut pentru a isi aprecia electoratul ! Tara geme de milioane de someri - dintre care multi nici macar nu primesc ajutoru lde somaj, pentru ca nu indeplinesc conditiile - iar Alinutza se tine de o politichie ieftina si chair perversa. Duap ce l-a lasat pe bietul Prim Ministru singur in Parlament in fatza furiei sinistre a fruntasilor PSD si altor partide acolite cu acesta, atunci cand dl. Ciolos a `gresit` incercand sa apere interesul statului si al nostru , al cetatenilor, dand ordin fiscului sa recupereze o datorie ce rezulta dintr-o sentinta judecatoreasca definitiva, dupa ce nu a emanat din creierasu` ei nciio initiativa legislativa care sa ajute guvernul de tehnocrati care si-a luat curajul sa conduca tara lasandu-si functiile si slujbele anterioare importante si remunerate de zece ori mai mult si asta pentru a raspunde chemarii adresate de simpaticul Presedinte Johannis, ba din contra a atacat marsav activitatea guvernului lasand sa se inteleaga ca abia asteapta ca acestia sa greseasca cu ceva si parca i-a si criticat ca ...de ce guvernul nu rezolva problema salarizarii unei categorii de bugetari - problema pe care n-au rezolvat-o nici PNL si nici PSD si nici alt partid vreme de 25 de ani ...deci dupa toata aceasta odihna a ei, dupa concediile scumpe in insula Rhodos unde a cheltuit cat pensia unui amarastean pe 50 de ani - nu glumesc - ...acum crede ca ia ochii natiunii, incercand sa=i inscrie in partid pe ..aceia pe care-i critica urat si-i lasa in ghearele PSD !!!!! Asta da, tupeu de tecuceanca frustrata si nevricoasa. Doar cand o auzi vorbind o singura data si o vezi cum isi rostogoleste ochii peste cap patrunsa de `importanta misiei ei pe pamant` debordand de un optimism personal jenant in raport cu saracia natiuni i, cu lipsa ei de activitate parlamentara si lipsa ei de cel mai elementar umanism, parca vezi cu stupoare imaginea in oglinda a elenei ceausescu sau ecaterinei andronescu sau noricai nicolai. Au fost si sunt exact pe acelasi calapod - adica ariviste, imorale - imoralitatea fiind de mai multe feluri, norica fiind naspa, nu era o tentatie de acest gen pentru barbati ,ea era imorala prin obscenitatea politica si comportamentala si sfidarea natiuni isarace , vezi scena imersarii suncilor ei buiece in jacuzi-ul cu bule albastre, in direct la tv, spre ...imbucurarea electoratului somer, ea cu cei 700 milioane de lei vechi salariu iar noi cu pensii de 3 -12 milioane de lei vechi - revenind , au fost si sunt demagoge, cabotine, fatarnice, egoiste, lipsite de empatie si altruism, lipsite de orientare profesionala, nemiloase i nraport cu soarta natiunii, habarniste in materie de politica si administratie ...niste catastrofe absolute preocupate doar de putere, functii, bani, averi, glorie, barfe, fitile, intrigi, certuri ,discursuri sforaitoare..... Rar am vazut in viata mea asemena fiinte malefice si dezgustatoare. Exact genul de fiinte care m-au facut sa stau acasa la alegerile locale si, daca Alina n ue debarcata rapid, voi sta acasa si in duminica alegerilor generale. Astept - printre altele - de la marele PNL sa ia exemplu de la partidele din Germania care au creat peste 40 de milioane de locuri de munca pentru poporul german. Si pe urma mai discutam de acordarea votului nostru la alegeri. Iar de la PSD nu astept nimic, ca m-am lamurit si mai abitir cu ei, demult !

    raspunde comentariului
  • Se spune PA!

    16 iunie 2016 23:29

    Nici in al 13-lea ceas nu renunta la escroci...Sfarsitul PNL-ului depinde de integritatea candidatilor PSD-ului.

    raspunde comentariului
  • vasile

    16 iunie 2016 22:08

    Primul pas ar trebui să fie demisia celor doi co și apoi să-i lase pe alții să se gândească la ceilalți pași. Demisia !