Președintele Klaus Iohannis: Nu cred că cineva va solicita revocarea şefei DNA, Laura Codruța Kovesi, și a procurorului general, Augustin Lazăr. Sunt foarte mulțumit de activitatea lor

de Iulia Iancu , 17 martie 2017 - stire actualizata la ora 16:03, 17 martie 2017
Președintele Klaus Iohannis: Nu cred că cineva va solicita revocarea şefei DNA, Laura Codruța Kovesi, și a procurorului general, Augustin Lazăr. Sunt foarte mulțumit de activitatea lor

Președintele Klaus Iohannis a declarat că nu se pune problema revocării șefei Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, și a procurorului general Augustin Lazăr. Precizările șefului statului au apărut după ce, la începutul lunii martie, ministrul Justiției, Tudorel Toader a lăsat de înțeles, la postul de televiziune Antena 3, că nu exclude varianta ca cei doi să demisioneze după constatarea de către Curtea Constituțională a conflictului judiciar dintre instituțiile de forță și Guvern.

Șeful statului a afirmat că este ”foarte mulţumit” de procurorul general şi procurorii şefi ai DNA şi DIICOT.

"Una la mână, sunt foarte mulţumit de activitatea procurorilor de la DNA şi DIICOT. Asta este opinia mea. Doi, sincer, nu cred că cineva va solicita aşa ceva. (...) Foarte bine din când în când să se facă evaluări, îi ajută pe cei evaluaţi să funcţioneze mai bine. În politică se discută multe, multe lucruri, şi ce trebuie şi ce nu trebuie. Eu am spus că nu cred că va solicita cel care trebuie conform legii să o facă această măsură", a mai spus el.

Întrebat pe ce se bazează când face aceste afirmaţii, președintele a răspuns: "Pe informaţii". "Nu există niciun demers în sensul revocării. (...) Haideţi să aşteptăm evaluarea", a repetat Iohannis. Totodată, șeful statului a subliniat că în ceea ce privește decizia Curții Constituționale care a constatat existența conflictului juridic între DNA şi Guvern,  nu este pentru prima dată când CCR constată că a existat un conflict.

"Nu este prima dată când CCR constată că a existat un conflict şi aceste hotărâri sunt foarte bune pentru a evita astfel de situaţii pe viitor. În rest, nu cred că trebuie luate măsuri administrative, trebuie luată ca atare decizia, studiată motivarea şi aplicat tot ce scrie acolo", a spus preşedintele.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a afirmat, la începutul lunii martie, că va discuta atât cu procurorul general, cât şi cu procurorul-şef al DNA despre ancheta privind OUG 13 şi decizia Curţii Constituţionale, care a constatat că s-a încălcat legea în acest caz, dând de înţeles că nu exclude nici varianta ca cei doi să demisioneze până atunci.

Procurorul general al României, Augustin Lazăr, a declarat, joi, că ministrul Justiţiei nu i-a cerut demisia, iar discuţia a fost "foarte clarificatoare şi pozitivă, ceea ce este un fapt bun”. Totodată,  șeful Justiției a revenit asupra discuției, afirmând că nu a cerut demisia celor doi procurori,  ci a invocat o instituţie care există în Codul Muncii, precizând că oricine poate să îşi dea demisia şi că nimeni nu este obligat să muncească împotriva voinţei lui.

Comentarii

  • @ Gabriel

    18 martie 2017 21:53

    Dumneata iti auzi gandurile!! Presedintele nu a strigat nimic in strada! Dumneata ai auzit ce gandeai, pesemne! Dar nu atribui atuia gandurile dumitale intime!!

    raspunde comentariului
  • relativ

    18 martie 2017 9:51

    Ba-i "Gabriel" te-a adus mata pe lume fara minte, sau te-a prostit ani de zile "ciuma"? -- cum poti debita asemenea tampenii?-- dar oamenii ca tine merita un singur cuvant --- ALUPIGUS!

    raspunde comentariului
  • Gabriel

    18 martie 2017 9:09

    Cum altfel decât mulțumit ar putea fi președintele care, ca urmare a necunoașterii prevederilor Constituției la jumătate de mandat, iese în stradă la un miting neautorizat să strige "Jos guvernul!"? Ați mai auzit să se fi întâmplat asta chiar și într-o țară bananieră, așa ca România?

    raspunde comentariului
  • Radu Constantin Cioboata

    18 martie 2017 8:57

    Asa cum a facut de multe ori, domnul Presedinte Klaus Johannis a dat si ieri cu muci-n fasole. Are de primit un raspuns de la Ministrul Justitiei.

    raspunde comentariului
    • Ce imaginatie bolnava ai, R.C.Cioboata !!

      18 martie 2017 21:59

      Nici vorba de muci in fasole, musiu! Presedintele este un domn si foloseste batista! Nu-i atribui altuia manierele dumitale. Te sfatuiesc sa folosesti si dumneata batista, sau servetele de hartie! Cat il priveste pe ministrul Justitiei, cred ca are probleme sa explice de ce Dorneanu, seful CCR, a refuzat anume proba orefita de DNA, care dovedea CLAR, ca DNA nu a incalcat separarea puterilor din stat! Sau ne explici dumneata??

      raspunde comentariului
    • relativ

      18 martie 2017 9:57

      --- eu vin cu o recomandare pt tine, da-te repede si fa ceea ce sti tu mai bine , adica -- ALUPIGUS!

      raspunde comentariului
  • Vasilica

    17 martie 2017 21:28

    Am fost o colonie a URSS-ului o perioada. Acum nu sintem nici pe departe colonie. Doar nostalgicii comunisti sustin asa ceva. Multi si-au ierdut influenta si mai birfesc si ei ce pot.Treba cu justitia este o ofensiva disperata a penalilor pentru a scapa de puscarie si de a pastra averile jefuite. Presedintele are dreptul de a se opune supunerii justitiei de catre niste parlamentari penali.Dar in disperare de cauza Tariceanu vrea sa schimbe constitutia in sensul ca presedintele sa nu se poata opune coruptilor.

    raspunde comentariului
  • relativ

    17 martie 2017 18:44

    Acea isprava "noaptea ca hotii" a trezit spiritul civic a oamenilor de buna credinta, de atunci bestiile numai pot face chiar ce si-ar dori, asta este primul motiv -- al doilea motiv este opinia si reactia lumii civilizate, oricat se zbat banditii s-o ponegreasca pe sefa DNA, nu reusesc, in primul rand pentru ca aproape toti au un "CV" care ii descalifica total, toate guvernele civilizate cunosc bine "stofa" guvernantilor nostri -- dar deocamdata din pacate asemenea "mizerii" "GUNOAIE" ne reprezinta, spre rusinea noastra. -- apoi mai este un motiv " cineva" de seama" ii are in vizor, deci mucles "ciocu mic" leprelor. -- POCAITI-VA!

    raspunde comentariului
    • Gabriel

      18 martie 2017 9:11

      relativTot noaptea, ca hoții, a adus guvernul Cioloș modificări Codului Penal și celui de procedură. Unde erai atunci?

      raspunde comentariului
  • @ Ilie Smarandescu · Academia de Studii Economice Bucuresti

    17 martie 2017 17:44

    Stimate domn, trebuie sa va schimbati ochelarii. Din pacate, altceva, precum stilul, logica, ideile, nu le mai schimbati, la varsta asta! Lasati-i pe tineri sa decida, sunteti depasit, nu apartineti acestor timpuri! Comunismul s-a prafuit, desi mai da semne, prin pesede!

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    17 martie 2017 16:48

    Linistiti-va.Ocupati-va si de România,nu doar de certuri.DNA si DIICOT ne apara,cât se poate,de corupti.Cum o sa arate România peste 25 de ani? Sa demisioneze cei ca Dragnea,Tericeanu si alti "agatati".

    raspunde comentariului
  • Vae victis!

    17 martie 2017 16:40

    Antena3, Ghita, CCR, Iordache, Toader, Tariceanu, Dragnea etc, o vor schimba la prima oportunitate cu toata gloria ei in activitatea antimafie.

    raspunde comentariului
  • Mihai

    17 martie 2017 15:57

    Presedintele asigura echilibrul institutiilor esentiale statului de drept! Are perfecta dreptate si se bucura de asentimentul majoritatii romanilor!

    raspunde comentariului
    • George

      18 martie 2017 9:13

      Asigură echilibrul participând la mitinguri neautorizate? La așa țară, așa președinte!

      raspunde comentariului
  • UBAFCA

    17 martie 2017 15:34

    Pai Locotenentul Marcos SE SIMTE CU MUSCA PE CĂCIULĂ, ca doar dansul a alergat pe la toți ăștia, NECONSTITUȚIONALII, ca sa blocheze Ordonanță 13 ,.. , De la Guvern, la Procurorul General, la Avocatul Poporului, Locotenentul Marcos, ALERGA cu limba scoasa afara, deci, ar trebuii sa se ceara și SUSPENDAREA LOCOTENENTULUI cu interzicerea dreptului de a mai participa 235 DE ANI, de acum încolo, la orice miting, hi, hi, hi, !

    raspunde comentariului
    • Un sfat pentru UBAFCA

      17 martie 2017 15:55

      Esti bolnav! Mintal, dupa cat se vede din ceea ce scrii! Mai bine treci pe la medic!!

      raspunde comentariului
  • Iacomi Florin Cristian aka Black Lion

    17 martie 2017 14:43

    Cel mai impotent si labagiu pretins hacker de etnie tsigan cu cetatenie suedeza,putinistul si rusofilul Iacomi Florin CristianBlack Lion le recomanda cu caldura pe codoasele profesioniste zdreanta Sanda Donciu,angajata a Liceului de Arta din Galati,cu o bogata experienta dobandita in bordelurile din Turcia,marea vrajitoare tsiganca Ramona Constantin,experta in prostitutia pe strazile din Anglia,si Laura lui Costel Rusu,tot din Galati.pentru ajutorul dat in procesul de vindecare a disfunctiilor mele erectile grave.Datorita acestui handicap,fosta mea sotie mi-a pus coarne.Aceste profesioniste m-au ajutat on line sa ma vindec pe deplin.Acum sunt total impotent si doar ce vad on-line imi aduce usurare.Le recomand cu caldura ********** din Galati.