10.2 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportAtletismFOTO. Adolescenta care a înnebunit SUA. Cum arată prima Miss America, o...

FOTO. Adolescenta care a înnebunit SUA. Cum arată prima Miss America, o tânără de doar 16 ani

În 1921, o tânără de 16 ani din Washington, D.C. s-a înscris la un concurs de popularitate, organizat de publicaţia „Washington Herald”.

La concurs s-au înscris peste 1.000 de concurente, însă ea și alte cinci tinere au devenit finalistele competiţiei.

În acea vară, tânăra Margaret Gorman şi celelalte finaliste au făcut turul oraşului, iar ea a fost aleasă „Miss Washington, D.C.”. Premiul consta într-o participare la un amplu concurs de frumuseţe în Atlantic City, pe care l-a câştigat, conform mashable.com.

În următorul an, concursul din Atlantic City s-a transformat în „Miss America”, iar Margaret a fost, din nou, regina frumuseţii, titlu pe care l-a pierdut, însă, la următoarea ediţie a competiţiei.

Tânăra s-a căsătorit în 1925 şi a continuat să locuiască în capitala SUA.

Aflaţi, din GALERIA FOTO de mai sus, cum arăta prima Miss America, o adolescentă care a înncebunit America în 1922.