FOTO Liviu Dragnea este urmărit penal de procurorii DNA într-un dosar de fraudă cu fonduri europene

de Mihai Diac , 13 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 18:20, 13 noiembrie 2017

UPDATE 12,30: Președintele PSD și al Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, este urmărit penal pentru constituire de grup infracțional, abuz în serviciu și infracțiuni referitoare la fraudare de fonduri, în perioada în care era președinte al Consiliului Județean Teleorman, a anunțat, luni, un comunicat al DNA.

Liviu Dragnea, președintele Consiliului Județean Teleorman la data faptelor, este cercetat pentru constituire de grup infracțional organizat, două infracțiuni de folosire sau prezentare cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri europene și două infracțiuni de abuz în serviciu cu obținere de foloase pentru sine sau pentru altul.

În dosar mai sunt urmărite penal alte opt persoane pentru fapte similare. Din grup fac parte Liviu Dragnea (in calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman), Fișcuci Marian (apropiat al lui Liviu Nicolae Dragnea și persoană care a devenit scriptic acționar majoritar al Tel Drum SA și care a acționat și ca un interpus al lui Liviu Nicolae Dragnea în administrarea societății comerciale), Mugur Bățăuș, Victor Piperea și Neda Florea.

DNA precizează că prezentul dosar s-a constituit pe baza unei sesizări a OLAF (Oficiul european antifraudă) transmise la 30 septembrie 2016, privind suspiciunea săvârșirii mai multor infracțiuni, între care obținerea nelegală, pe bază de documente false, a unor finanțări din fonduri europene, pentru lucrări de reabilitare de drumuri județene.

"Suspectul Liviu Dragnea, președinte al CJ Teleorman, a inițiat un grup infracțional organizat care acționează și în prezent și din care au făcut și fac parte funcționari ai instituțiilor din administrația publică și persoane din mediul de afaceri. Grupul inițiat în anul 2001 are ca principal scop obținerea, în mod fraudulos, a unor sume importante din contractele finanțate din fonduri publice (naționale și europene), prin comiterea unor infracțiuni de abuz în serviciu, de fraudare a fondurilor europene, de evaziune fiscală, spălarea banilor și folosirea de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații", susțin procurorii.


UPDATE 11,00: Liviu Dragnea a fost pus sub acuzare, luni, de procurorii DNA, într-un dosar ce vizează o fraudă cu fonduri europene.

În acest dosar, procurorii cercetează o reabilitare de drumuri europene de către firma Teldrum.


UPDATE 09,30: Liderul PSD, Liviu Dragnea, a ieșit din sediul Direcției Naționale Anticorupție, unde a fost audiat, luni, circa o oră, fiind așteptat la ieșire, cu aplauze, de susținătorii lui.

Liviu Dragnea nu a oferit declarații presei.


Președintele PSD și al Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, s-a prezentat luni la Direcția Națională Anticorupție, fiind citat de procurori într-un dosar de corupție, informează Agerpres.

Potrivit unor surse judiciare, liderul PSD a fost citat în dosarul privind compania Tel Drum.

Liviu Dragnea confirmase, duminică, faptul că este citat luni la DNA. Întrebat în care dintre dosare, Dragnea a răspuns evaziv, susținând că nu contează în care anume.

Comentarii

  • Victor Goliac

    13 noiembrie 2017 23:55

    Sistemul creat de PSD este 100 mafiot in slujba PSD si a 'alesilop' lor !

    raspunde comentariului
  • Victor Goliac

    13 noiembrie 2017 23:47

    Din cauza politicienilor romani au plecat ******* din Romania ! Aveau concurenta prea mare din partea politicienilor!...

    raspunde comentariului
  • Mihalache

    13 noiembrie 2017 19:24

    DNAul asta nu vede infractori decat la stanga politica in timp ce fecioria Elenei Udrea si a lui Traian Basescu nu mai sunt demult analizate fiind trecuti in randul sfintilor.

    raspunde comentariului
    • Marconi

      13 noiembrie 2017 19:40

      Tu esti mihalache slugoiul care a ajuns si ambasador pe merit in UK ??? Din cate stim Fecioara Blonda zisa si Elena si Matelotul Chior sunt anchetati , vechea problema a PSD ciuma rosie de ce nu sunt si altii anchetati , sunt si altii anchetati dar in ciuma rosie nu gasesti un om cinstit . Plin de Hoti dovediti acest PSD aripa Jilava

      raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    13 noiembrie 2017 18:41

    Ecce clar cu ce îl șantaja grupul neprihăniților pe pizder ca să cumpere rachetele strategice... Iată că au fost nevoiți să apeleze de urgență la lovitura din 2001...

    raspunde comentariului
    • Doctorul de nebuni

      14 noiembrie 2017 9:14

      Bai Ecce mai ia-ti pastilele din cand in cand !

      raspunde comentariului
    • Kuristule !

      13 noiembrie 2017 18:59

      Ce faci ba, postezi la fiecare articol aceeasi chestie ? Narcisist, ********, kurist si cuminecator te-a facut mamica, ECCE SIGUR !

      raspunde comentariului
  • node

    13 noiembrie 2017 18:26

    PSD-ISTII,SE VEDE CA SUNT FARA CREEIERI PRECUM SEFUL LOR drAC-NEA "PSD-ISTI ,DACA LA UNII DIN VOI A MAI RMAS UN PIC DE CREEIER,,DEZICETI-VA DE ACEST DESCREEIERAT "

    raspunde comentariului
  • Bogdan

    13 noiembrie 2017 17:11

    Era de asteptat...

    raspunde comentariului
  • un prost

    13 noiembrie 2017 16:58

    BOI !!!!!! CICA DRAGNEA ASTA N-A FOLOST 21 DE MILIOANE SA CUMPERE COCOTIERI CICA A CUMPARAT COCOSTARCI .......................DREACU MAI STIE CE-A FACUT SI PIRATUL ASTA

    raspunde comentariului
  • un prost

    13 noiembrie 2017 16:54

    MAI DAR V-A SUPARAT RAU DE TOT DRAGNEA ASTA MAI !!!!!! AUZI !!!!! DE CE NU VINE DANILET SA-L JUDECE MAI !!!!!? IO NU PRICEP PEN-CA SUNT CAM ........................PROST

    raspunde comentariului
  • John from London

    13 noiembrie 2017 16:50

    Dragnea Liviu e direct responsabil.pentru atacul.asupra DNA si implicit al Laurei Codruta Keovesi . Implicatea serviciilor secrete al unei tari terte e TRADARE si trebuie pedepsita . Dragnea ce ai cautat la sediul MOSAD in Israel ?

    raspunde comentariului
  • Tepus

    13 noiembrie 2017 16:43

    ESTE DE ACTUALITATE INCA CHEMAREA LUI GEORGE COSBUC. SA NU DEA DUMNEZEU CEL SFANT, !! SA VREM S-AJUNGEM IN MORMANT. !! SA NI-I ALEGEM PE MISEI !! SI SA MURIM DE GAT CU EI.

    raspunde comentariului
  • John from London

    13 noiembrie 2017 16:39

    Arestarea Infractorului Dragnea Liviu , se impune ca necesitate si are ca suport . Acuzatia de " tradare " . Imposcarea cu noroi a serviciului de info roman cat si atacul sustinut asupra omului care lupta impotriva coruptiei Laura Codruta Keovesi . Impune arestarea sa chiar azi

    raspunde comentariului
  • John from London

    13 noiembrie 2017 16:33

    DRAGNEA trebuie arestat si va fi . Atacul impotriva Laurei Codruta Keovesi a fost concertat de el . Laura Kodruta Keovesi e exponentul luptei anti coruptie in Romania .

    raspunde comentariului
    • Bravo Codruta

      13 noiembrie 2017 16:40

      O tanara curajoasa...multi politicieni, nu numai de la PSD, ar dori ca in locul ei sa fie juristi de marca precum Dan Sova, Cristi Boureanu, Serban Nicolae, Eugen Nicolicea sau Liviub Plesoianu. Uite ca toate furturile de fabrici si uzine din 1989 incoace se sparg cu Belina in capul lui Dragnea, tapul ispasitor pentru toate furturile din tara asta la nivel mare...pana la urma, hai s-o lasam moarta...21 de milioane de euro deturnate? Pentru niste cocotieri?

      raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    13 noiembrie 2017 16:32

    CEREM ARESTAREA INFRACTORILOR DRAGNEA SI TARICEANU, pentru mare coruptie si actiuni antistatale neintrerupte. In momentul de fata, cand sindicatele chiama oamenii in strada, pentru a impiedica pucistii PSD sa schimbe legile Justitiei si Codul Fiscal, cerem ca DNA sa inceapa anchetarea lui LIVIU DRAGNEA in Dosarul TURRIS si anchetarea lui C. P. TARICEANU in Dosarul STERLING. Dragnea, uzand de calitatea sa de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman, a cumparat Hotelul Turris, in 2009, pe numele sotiei sale, cu numai 214.000 de lei, cand costa 110 milioane de lei. Si mai are de platit statului 31 milioane de lei, aprox. 7,5 milioane de euro, pt evaziunea fiscala precizata in dosarul penal 3611-2-2012, care a fost blocat cu NUP, de catre NITU, la Parchetul General. Tariceanu, in calitate de premier, a concesionat firmei canadiene Sterling Resources, fara licitatie, prin H.G. nr.1446 si ANEXA 11 secreta, din 12 noiembrie 2008, inlocuind contractul semnat de fostul Guvern Stolojan, care ar fi dat Romaniei dreptul sa beneficieze de 51 procente in faza de exploatare, doar cu dreptul sa primim 6 la suta pana la 12 la suta redevente la finele fiecarui an pentru petrolul si gazele extrase de firma Sterling din zona Insulei Serpilor. Modificarea contractului Stolojan, prin ANEXA 11, s-a facut hoteste, in ultimile zile de mandat ale premierului Tariceanu, cu prejudicii probabil de sute de milioane de euro pentru tara noastra. Ceea ce miroase a hotie la nivel inalt, garnisita cu spaga uriasa.

    raspunde comentariului
  • DANIEL SAFCIU

    13 noiembrie 2017 16:28

    Este de preferat să nu i se dea nici o zi de pușcătie lui Dragnea, dar să i se interzică să mai aibă o funcție publică, și să i se ia toate averile strânse prin furat. După ce îi ia tot lui Dragnea, statul o să aibă capacitatea să mărească salariile

    raspunde comentariului
    • Dar stim cat a furat?

      13 noiembrie 2017 16:42

      Actiunile sale, ale lui Valentin baiatul si ale Bombonicii sunt la purtator...deci nu stim cat are pe feliile lui.

      raspunde comentariului
  • lupsa

    13 noiembrie 2017 15:35

    Ultima sansa lucru pe net exclusiv cautam persoane capabile sa obtina chiar din prima luna rezultatele pe baza carora sa castige 1500 RON lei noi lunar. Oferim contract de comision care va garanteaza plata rezultatelor. Ne gasiti la adresa de email onlineproiect86gmail.com

    raspunde comentariului
  • demisiunea

    13 noiembrie 2017 15:34

    DEMISIA ! Aloo pe vremea aia parca tele-vormanu era in PD.

    raspunde comentariului
    • Da, dar...

      13 noiembrie 2017 16:27

      a carmit-o in 2000 spre si in PSD, pentru ca a vazut ca isi poate desfasura mai bine "talentele" acolo si ca va fi mai bine aparat! Degeaba lansezi insinuari, nu este anchetat ca sef al PSD, ci ca unul care a deturnat fonduri europene in folos propriu.

      raspunde comentariului
  • DEMISIA !

    13 noiembrie 2017 15:09

    SIGURANTA NATIONALA inpune ROMANIA cere DEMISIA lui Liviu Dragnea din toate functile PUBLICE si stergerea din Oficiu a PSD ca Partid condus de un GRUP infractional ORGANIZAT = Constitutia Romaniei Art.40 -2 Partidele sau organizaiile care, prin scopurile ori prin activitatea lor, militează împotriva , a principiilor statului de drept sunt neconstituionale.

    raspunde comentariului
  • Doru

    13 noiembrie 2017 14:59

    Răsul de pe lume. Pentru a arata ca ei , DNA , sunt persecutati de clasa politica , le trebuia un dosar "bomba".Problema era ca nu mai era timp pt a face asa ceva.Ce s-au gandit cei de la DNA, luam unul mai de mult timp instrumentat , nu conteaza dacă a fost solutionat cu NUP, facem copy paste si aratam ca instrumentam dosare grele. In felul asta justifica si salariile si primele ce le incaseaza procurorii.As dori sa fie desemnat acelasi complet de judecata.As mai dori sa se faca copy paste si la dosarele in care au fost cercetati Nastase, Voiculescu etc.Vorba aia !PORTOCALA. PRESEDINTE. !LA PARADIT OAMENI , DOMNILOR !

    raspunde comentariului
    • Bai, Dorule !

      13 noiembrie 2017 16:22

      Da........despre modul in care bunuri de valoare extrem de mare - zeci de milioane de euro - au ajuns in posesia familiei Dragnea, nicio vorbulitza ?! Nu de alta, dar Procuratua a emis un comunicat public cu acuze precise ...pe cand tu produci aici chestii lacrimogene ! Cine sa te mai creada, ba, altcineva, decat unii dintre cei cu 0-4 clase din Teleorman ?! Sau...ai impresia ca nopi, astia de muncim pentru fiecare leutz, te credem ?!

      raspunde comentariului
    • Goi

      13 noiembrie 2017 16:06

      Cu o gandire atat de profunda, cu siguranta esti in esalonul superior al PSD. Nu uita, ca pentru oameni ca Draknea si slugile lui, toate teldrumurile duc la... Jilava.

      raspunde comentariului
      • Doru

        13 noiembrie 2017 16:21

        PORTOCALA. PRESEDINTE FRATILOR. !SA. PURCEDEM. LA PARADIT. OAMENI. !

        raspunde comentariului
        • Pai, da!

          13 noiembrie 2017 16:30

          Asta faceti voi, pesedimea, tot timpul, Sunteti cancerul economiei romanesti!

          raspunde comentariului
  • Beciul Domnesc

    13 noiembrie 2017 14:17

    La multi ani cu executare la zid pentru toata ciuma rosie!

    raspunde comentariului
  • hasta la vista

    13 noiembrie 2017 13:59

    ma mustata urca te pe palmier si strigas am sapun pentru parnaiehasta la vista penalule comunistva vine randu la toti hahahahahhaha

    raspunde comentariului
  • hasta la vista

    13 noiembrie 2017 13:58

    ma mustata urca te pe palmier si strigas am sapun pentru parnaiehasta la vista penalule comunistva vine randu la toti hahahahahhaha

    raspunde comentariului
  • Marconi

    13 noiembrie 2017 13:37

    Mai infractorule ai facut o gresala foarte mare cand ai ciordit din bani europeni , astia nu te lasa pana nu faci puscarie grea , cea mai mare gresala posibila facuta de infractorul Dragnea sa furi din bani europeni , pai aia stiu si ultimul cent unde sa dus . Iti urez din inima la cat mai multi ani tu si tot PSD impreuna cu toate neamurile si familiile voastre de Hoti nesatui

    raspunde comentariului
  • Tepus

    13 noiembrie 2017 13:01

    ACUM DNA IL VREA !! IL INVITA PE DRAGNEA !! SA DECLARE CE-A FURAT !! SI SA REDEA TOT LA STAT. !! SA PLATEASCA, AM MAI ZIS, !! MACAR HOTELUL TURRIS. !! SAU SA DEA AVEREA TOATA, CA E DE LA STAT FURATA.

    raspunde comentariului
  • Emilache

    13 noiembrie 2017 12:44

    Asta este capitalism de hotie. Doi hoti Liviu Dragnea si Ludovic Orban pe cine drakului sa votezi ???

    raspunde comentariului
  • Bircea madea

    13 noiembrie 2017 11:57

    Așa belinezule ,sperăm să te vedem curind la pușcărie.să vedem pe cine mai aplaudă prostacii latrina3. A, da ,mai sunt nicolicea,buhăitu șerbănescu,DORNEANU,și alți trădători de țară.

    raspunde comentariului
  • Mirela

    13 noiembrie 2017 11:56

    Doliu total pentru Firul de praf ! Mentorul sau spiritual, lumina vietii sale, idolu` sau, seful partidului cu care Firul de praf era nerabdator sa voteze inca cu zece luni inainte de alegeri, Calea, Adevaru` si Viata, Gorunu` neamului, ideologu` haosului fiscal si juridic, aparatoru` infractorilor si infractiunilor, marele proprietar - dar bugetar simultan ! - de spatii comerciale, Hotel urias, Ranch urias cu piscina luminata subacvatic, teren imprejur si alte terenuri, casa in Brazilia si iaca si insula in administrare proprie, lumina calauzitoare a PSd, `patriot din tata-n fiu` si religios, baiat de la tara crescut sanatos - poate ca alimentatie, dar nu ca si onestitate - ..iaca, are probleme ! `Nemilosii` procurori indraznesc sa-l intrebe DE UNDE atatia bani pentru achizitonarea tuturor acestor bunuri .....cand nici in 10 milioane de ani din salariul de bugetar nu se pot strange acesti bani !!

    raspunde comentariului
  • Dan

    13 noiembrie 2017 11:41

    Să fie cu noroc!

    raspunde comentariului
  • CETATEANUL

    13 noiembrie 2017 10:29

    TOT BALAMUCULPOLITIC SI PUBLIC CU DRAGNEA SI ASOCIATII SAU MAFIOTII DIN GASCA LUI din Parlament, Guvern, Justitie, SRI, MApN, MAI, etc DEMONSTREAZA MAI MULT CA ORICAND IN ULTIMII 27 DE ANI , CA ROMANIA II CONDUSA DE GROPARI PE ULTIMUL DRUM SI DE CATRE NEBUNI, SIFILITICI, BORFASI, DERBEDEI, BANDITI, HOTI, GUNOAIE SI RAMASITE UMANE..............

    raspunde comentariului
  • Vane

    13 noiembrie 2017 10:14

    Vai de capul nostru ce am ajuns...sa ai 3 dosare penale si in schimb lumea sa te aplaude cand iesi de la procuratura. Noi ca si popor mai suntem normali?

    raspunde comentariului
    • Goi

      13 noiembrie 2017 13:45

      Nu, Vane, nu e normal sa aplauzi un acuzat. Dar nici sa alegi la conducere acuzati si corupti nu e normal. Daca la conducerea tarii n-ar fi atatia corupti, care fac totul doar pentru interese proprii, nivelul de trai al romanului de rand ar fi mai ridicat. Insa stii tu chestia... ce-si face omul cu mana lui...

      raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    13 noiembrie 2017 9:38

    INTREBARI PT. DNA, PARCHETUL GENERAL SI SRI. Se impun urmatoarele intrebari 1. De ce nu a fost arestat pana in prezent infractorul Dragnea, pt. ca a furat Hotelul Turris, in 2009, cu ajutorul sotiei sale Bombonica si srijinit probabil de consilierul sau juridic si director executiv, Carmen Dan ? Si de ce statul nu a recuperat respectivul hotel ? 2. De ce nu a fost deblocat dosarul 6311-2-2012, tinut cu NUP de Nitu la Parchetul General pentru ca Dragnea sa nu plateasca impunerea de catre ANAF a 31 milioane de dolari, evaziune fiscala pt. neplata impozitelor si taxelor la Hotelul Turris ? De ce este impiedicat ICCJ si acum sa judece respectivul dosar ? 3. De ce autoritatile au permis sotilor Dragnea sa fure Hotelul Turris si apoi sa-l vanda ? 4. De ce au fost musamalizate, pana in prezent, paguba de 110 milioane de lei- valoarea reala a hotelului, in 2009, cand a fost furat, si 31 milioane de lei- valoarea evaziunii, impusa de ANAF pt. neplata de impozite si taxe de catre Bombonica la hotelul Turris ? Intreaga tara stie, din presa si de pe net, ca LIVIU DRAGNEA, abuzand de functia de presedinte al C.J.Teleorman , a furat HOTELUL TURRIS din Turnu Magurele, in 2009, folosindu-se de fosta sa sotie. Bombonica a platit o suma modica de 114 mii de lei, cand hotelul valora in realitate 110 milioane de lei, adica de o mie de ori mai mult. In 2011 a existat probabil un razboi intre FINANTE si Consiliul Judetean, la Alexandria, unde Carmen Dan a fost consilier juridic si director executiv, in cadrul CJT, a lui Dragnea, din 2002 pana in 2012. Si, ca sa-i scape de puscarie pe sotii Dragnea, care furasera un hotel de 8 etaje, s-a inscenat un aranjament de retrocedare ilegala ca hotelul nu a fost cumparat cu 114 mii de lei de Bombonica, ci i-a fost retrocedat. Cred ca Dragnea a beneficiat de sprijinul angajatei sale, Carmen Dan, la toate marile ilegalitati savarsite de presedintele CJT in perioada 2002-2012, ca nu degeaba si-a adus-o Dragnea de la Videle la Alexandria. Astfel, Finantele a lasat-o pe Bombonica sa ramana proprietara pe Hotelul Turris. Dar a impus-o sa plateasca statului 31 milioane de lei, in 2011, ca evaziune fiscala, fiinca Bombonica nu platise impozitele si taxele cuvenite pana in 2011 pentru hotel. Dragnea a vandut apoi Hotelul Turris, pe bani grei, unei doamne care administra chiar respectivul hotel. Sotii Dragnea au ramas cu milioanele incasate pe hotel, si nici impunerea de 31 milioane de dolari, echivelenta cu 7,5 milioane de euro, nu au mai platit-o, din cauza ca dosarul penal 6311-2-2012, care ajunsese la ICCJ, a fost blocat de Nitu cu NUP la Parchetul General, unde e blocat si in prezent.

    raspunde comentariului
    • am si eu o intrebare

      13 noiembrie 2017 10:02

      De ce nu a fost judecat Hitler pentru infiintarea crematoriilor de ars evrei inca de la aparitia primului lagar de exterminare? De ce nu a fost impuscat Ceausescu pentru subminarea economiei de stat inca de cand facea fabrici necompetitive peste tot? Sau...sa fiu mai fina...de ce nu au fost arestati cei ce au vandut aceste fabrici pe nimic iar proprietarii le-au demontat la fier vechi? De ce canalele de irigatie ale tarii sunt dezafectate...nu trebuia nimeni sa raspunda pentru asta? De ce toate cladirile CAP s-au demolat...cine a facut puscarie pentru asta? Iar raspunsul e simplu...TOATE AU UN TIMP AL LOR. Dragnea poate ca ramanea bine mersi cu averea si cu cocotierii..cu casa cat sase case din Alexandria...cu hotelul de 8 etaje luat pe nimic si cu fermele de porci ale fiului Tamara ...daca era cuminte si statea in patratica lui...DAR CAND PADUCHELE SE URCA IN FRUNTE, E JALE. Ca nu a facut DNA-ul mai inainte aceste audieri? Nu e condusa Directia NA doar de KOesi...o gramada de catei pesedei sunt in preajma, in sanul, sau peste DNA. Si s-au adunat multe prostioare. Cred ca nici cei care-l aparau pe Dragnea nu o mai fac, constienti ca s-a depasit o limita din partea acestuia. Credeti ca DNA-ul e gradinita de copii? E un razboi. Iar in razboi nu mai intrebi de ce nu iti bei dimineata cafeaua ca asa e normal sa iti incepi ziua?!

      raspunde comentariului
  • DNA

    13 noiembrie 2017 9:14

    Piratii de apa dulce fac coada la portocale.