12.2 C
vineri, 3 mai 2024
AcasăVideoVIDEO: Fiica lui Pelé și-a exprimat indignarea după ce Vinicius Jr. a...

Fiica starului de fotbal Pelé, Kelly Cristina Nascimiento, și-a exprimat indignarea după ce atacantul brazilian al echipei Real Madrid, Vinicius Junior, a primit injurii rasiale din partea fanilor la înfrângerea de duminică a echipei sale.

Într-o înregistrare video postată pe contul său de Instagram, fiica lui Pele a declarat că Spaniei, LaLiga și Real Madrid “ar trebui să le fie rușine” de evenimentele care au avut loc în timpul meciului de duminică.

Prin intermediul unui videoclip postat pe rețelele de socializare, Nascimiento a cerut organismelor care guvernează fotbalul să ia măsuri eficiente și dure împotriva atacurilor rasiste asupra jucătorilor.

Atacantul brazilian al echipei Real Madrid, Vinicius, a primit presupuse insulte rasiste din tribune în timpul înfrângerii cu 1-0 din LaLiga, duminică, pe stadionul Mestalla din Valencia.

Vinicius Jr. i-a arătat cu degetul pe fanii care îl insultau, ceea ce a dus la întreruperea meciului timp de 10 minute, iar apoi a intrat într-o altercație cu jucătorii Valenciei care a dus la eliminarea sa în repriza a doua.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!