8.7 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSpecialLIVE TEXT. Steaua - CFR Cluj, 1-0. FINALUL MECIULUI. Steaua a bătut...

LIVE TEXT. Steaua – CFR Cluj, 1-0. FINALUL MECIULUI. Steaua a bătut CFR Cluj cu 1-0 pe Arena Naţională

Echipa Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia CFR Cluj, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I, unicul gol al partidei fiind marcat de Raul Rusescu, în minutul 75.

STEAUA BUCUREŞTI – CFR CLUJ 1-0 SCOR FINAL

FINALUL MECIULUI

Minutul 90+3: Adi Popa faultat de Bastos

Minutul 90+2: #  Pintilii vede cartonas galben dupa un fault la Rui Pedro

Minutul 90+2: Şansă ratată de CFR Cluj. Mingea trimisă cu capul este respinsă de Tătăruşanu. Steaua pleacă pe contra-atac cu Latovlevici dar încercarea eşuează

Minutul 90+1: CFR Cluj încearcă să obţină un gol la final de meci

4 minute de prelungire

Minutul 88: Ivo Pinto încearcă o centrare de pe partea dreaptă dar mingea este deviată

Minutul 87: Corner pentru Steaua

Minutul 86:
Rusescu, şut la poarta lui Felgueiras care respinge balonul

Minutul 84: Nikolici pătrunde în careu şi centrează dar nu are cu cine să joace

Minutul 83: Schimbare la Steaua. Iese Chipciu, întră Pârvulescu

Minutul 82: Nikolic îşi încearcă şi el un şut din careu dar mingea trece pe lângă poartă

Minutul 80: Rusescu şutează incredibil dar mingea ajunge în bară

Minutul 78: Schimbare la Cluj. Iese Rui Pedro, intră Valente

Minutul 77: # Kapetanos vede galben după un fault asupra lui Pintilii

Minutul 74: GOOOOOOOL STEAUA. RUSESCU ÎNSCRIE din voleu de la 15 metri după o centrare de la Gheorghievsky

Minutul 73: Felguerias apără superb un şut al lui Gheorghievsky

Minutul 72: # Bastos vede galben după un fault la Gardoş

Minutul 71: Kapetanos scapă singur cu Tătăruşanu şi şutează în portar. Ofsaid

Minutul 68: Schimbare la CFR CLUJ A intrat Kapetanos în locul lui Bjelanovic

Minutul 64:
Replica CFR-ului prin Bastos, dar Szukala îl blochează la marginea careului!

Minutul 61:
Pintilii şutează de la marginea careului, Felgueiras trimite în corner!

Minutul 60: RATARE INCREDIBILĂ PENTRU RUSESC DIN FAŢA PORŢII. Rusescu trage în PORTAR DE LA 2 METRI

Minutul 58: Nikolic dă cu capul peste poartă.

Minutul 58: Corner pentru Steaua

Minutul 55: Luis Alberto suteaza de la 20 de metri, mult peste poarta!

Minutul 52: Lovitură liberă pentru clujeni ratată complet

Minutul 50:  Minutul şi ocazia la Steaua. Latovlevici a pasat în faţa porţii dar balonul şutat de Nikolic zboară peste poartă

Minutul 49: GARDOŞ RATEAZĂ INCREDIBIL. Ajunge prea târziu la o minge pasată în faţa porţii şi nu reuşeşte să o atingă

Minutul 48: Ivo Pinto trimite mingea în corner după o centrare a lui Gheroghievsky

Minutul 46:
Pintilie a încercat un şut dar mingea este deviată. Corner pentru Steaua

Minutul 46: Corner pentru Steaua. Emoţii pentru Felgueiras

Minutul 45: Arbitrul a dat startul celei de-a doua reprize

SCHIMBĂRI LA PAUZĂ: Pintilie, intră în locul lui Prepeliţă la Steaua. intră Bastos în locul lui Nicoară la CFR Cluj

Finalul primei reprize

Minutul 45+3: MUREŞAN A PĂTRUNS SPECTACULOS ÎN CAREUL STELIST, DAR RATEAZĂ INCREDIBIL IAR MINGEA ESTE RESPINSĂ

Minutul 45+1: Nicoară încearcă să pătrundă în careul stelist dar este deposedat rapid

Două minute de prelungire

Minutul 43: Szukala şi Bjelanovic s-au prăbuşit după un duel aerian. Ambii jucători scapă neaccidentaţi

Minutul 41: # Gheorghievski primeşte galben pentru un fault

Minutul 41: Rui Pedro a intrat şi i-a furat mingea lui Camora, centrare la Camora, mingea este interceptată

Minutul 38: Rui Pedro, accidentat de Gheorghievski

Minutul 37:
Luis Alberto şutează lovitura liberă în zid şi este corner pentru Cluj

Minutul 37: # Galben pentru Szukala pentru un fault la Nicoară la 25 metri de poartă

Minutul 36:
Iese Felgueiras care prinde mingea şi i-o aruncă lui Nicoară, dar acesta este interceptat

Minutul 36: Corner pentru Steaua după un duel dintre Nikolici şi Sepsi

Minutul 35: Tătăruşanu apără cu uşurinţă un şut slab

Minutul 34: Rui Pedro faultat la 30 de metri de poarta lui Tătăruşanu. Lovitură liberă

Minutul 33: Nikolici întârzie o pasă şi pierde o OCAZIE IMENSĂ

Minutul 31: Steaua nu oferă nici un moment de răgaz celor de la CFR Cluj

Minutul 28: Fază periculoasă după o centrare a lui Chipciu la Adi Popa. Popa trimite mingea în tribune

Minutul 27: Latovlevici încearcă o lovitură de la 20 de metri dar balonul nu-şi atinge ţinta

Minutul 24:
Szukala a trimis o centrare în faţa porţii clujene dar Felguerias iese şi salvează balonul

Minutul 24: Chipciu faultat dur de Mureşan în încercarea de ajunge în careul clujenilor

Minutul 22:
Adi Popa a încercat un şut cu stângul, cu şpiţul, chiar în faţa porţii dar balonul ajunge în aut

Minutul 16: Steaua îl pierde pe Tănase, intră Adi Popa. Stelistul, lovit la piciorul drept

Minutul 13: Lovitură liberă bătută de Nicoară pentru Cluj, dar mingea ajune la stelişti

Minutul 11: Chipciu trage din lovitură liberă pe colţul portarului dar balonul trece pe lângă poarta clujenilor

Minutul 11: # Cartonaş galben pentru Mureşan

Minutul 9:
Al treilea corner pentru Steaua

Minutul 8: Nicoară trece de Gheorghievski dar greşeşte şutul şi balonul zboară peste poartă

Minutul 6: Latovlevici şutează din faţa careului dar mingea trece pe lângă poarta CFR Cluj

Minutul 5: # Sepsi vede galben. Gheorghievski faultat chiar în faţa careului.

Minutul 5: Clujenii încearcă un contra-atac însă mingea este respinsă de Tătăruşanu

Minutul 4:
Clujenii greşesc şi Tănase prinde mingea în careu însă trimite lângă poartă

Minutul 2:
Bourceanu îi pasează lui Latovlevici care şutează pe poartă dar Felgueiras apără fără probleme

Minutul 1:
Al doilea corner obţinut de Steaua

Minutul 1: Steaua începe periculos, Tănase scoate primul corner

Minutul 1: A început meciul! Steaua are prima lovitură

Meciul Steaua Bucureşti – CFR Cluj, care se va disputa duminică seara la 20.30 pe Arena Naţională,  transmis în format LIVE TEXT pe romanialibera.ro.ro, este unul foarte important în lupta pentru titlu. Distanţa dintre Steaua şi CFR este acum de 9 puncte (25, faţă de 16).

Echipele de start la STEAUA – CFR CLUJ:

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Prepeliţă, Bourceanu – Chipciu, Rusescu, Tănase – Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – G. Mureşan, Luis Alberto – Rui Pedro, Godemeche, Nicoară – Bjelanovici. Antrenor: Ioan Andone.

Becali: Duminică o să vedeţi diferenţa între Manchester şi Steaua

Finanaţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat sâmbătă, la Sport.ro, că la meciul Steaua – CFR Cluj se va vedea diferenţa dintre echipa bucureşteană şi precedenta adversară a clujenilor, Manchester United, şi dacă ardelenii vor reuşi să treacă de centrul terenului, informează prosport.ro.

“Duminică o să vedeţi diferenţa între Manchester şi Steaua! Au zis că se va juca pe viaţă şi pe moarte, nu? O să vedeţi diferenţă. Strategiile nu îşi au rostul, pentru că ei vor juca tot aşa. Steaua nu poate juca să se apere şi să joace pe contraatac. Oricum, ca să ataci, trebuie să poţi. O să vedeţi voi mâine dacă vor trece centrul terenului. Dacă ei vor ajunge în careu… (…) Nu ne interesează strategiile CFR-ului, ce tactică au ei. Kapetanos şi Bastos joacă sută la sută. Eu cred că şi Sougou joacă. Dar noi nu jucăm în fucnţie de adversar. Steaua este mult prea puternică”, a spus Becali.

Cadu n-a învins niciodată Steaua

Ricardo Cadu e cel mai titrat jucător străin care a evoluat vreodată în Liga 1, dar are un singur complex: n-a bătut niciodată Steaua, potrivit gsp.ro.

Căpitanul CFR-ului a cîştigat două dintre cele trei titluri din palmares la luptă cu Steaua, dar n-a putut savura niciodată un succes în faţa “roş-albaştrilor” în cei peste şase ani petrecuţi în România.

Cadu a fost pe teren împotriva Stelei în 9 meciuri şi nu a cîştigat niciodată, pierzînd 3 dintre ele. La trofee, situaţia este opusă. Portughezul a cîştigat în ultimii 5 ani 3 campionate, 3 cupe şi două supercupe, în timp ce Steaua s-a ales doar cu o cupă.

Palmaresul lui Cadu împotriva Stelei: 9 meciuri 0 victorii 6 egaluri 3 înfrîngeri 10-16 golaveraj

Becali îşi ameninţă gogheterul

Gigi Becali, patronul Stelei, l-a pus în gardă pe Rocha după meciul foarte slab făcut cu FC Copenhaga, scor 1-0, cînd brazilianul a fost înlocuit la pauză.

“Nu putem juca cu el. E aerian, pierde toate mingile, nu face ce ar trebui să facă un atacant!”, a spus Becali, potrivit gsp.ro. El a fost completat de Reghecampf: “În meciul cu Copenhaga l-am scos pentru că era mai mereu în altă parte decît ar fi trebuit!”. Rocha e golgeterul echipei în acest sezon, avînd 9 reuşite în toate competiţiile!

Brazilianul a fost adus la începutul anului de Laurenţiu Reghecampf la Concordia Chiajna, unde a marcat 8 goluri în 15 partide, şi l-a urmat pe tehnician în Ghencea.

Paszkany: Frica nu are ce căuta în sport

Patronul CFR-ului, Arpad Paszkany, a prefaţat pentru Dolce Sport duelul cu Steaua.”Frica nu are ce căuta in sport. Nu ne este frică de Steaua şi ne respectăm fiecare adversar, indiferent că e vorba de un adversar intern sau de pe plan internaţional. Este absolut necesară o victorie pentru că în acest campionat avem o zestre modestă. Avem nevoie de puncte şi, cu siguranţă, meciul are o singură miză pentru noi, victoria, scrie realitatea.net.

12 puncte nu sunt imposibil de recuperat, orice e posibil, dar e o diferenţă greu de recuperat. Iar noi vrem să reducem diferenţa şi nu să o sporim”, a spus Paszkany pentru Dolce Sport.

Finanţatorul feroviarilor clujeni se aşteaptă să vadă un meci spectaculos la Dolce Sport. El nu va fi prezent pe Arena Naţională, fiind plecat în Germania.

“Chiar dacă eram în ţară, la meciurile din deplasare nu merg. Totul ţine de o superstiţie. Când aveam posibilitatea mergeam şi la meciurile din deplasare. Şi s-a întâmplat de câteva ori, când jucam împotriva unor echipe accesibile, iar meciurile trebuiau câştigate de CFR, să facem egal sau să pierdem. Oriunde în lume aş fi mă uit la televizor la toate meciurile jucate în deplasare

Cu siguranţă vom vedea o echipă a CFR-ului ofensivă şi curajoasă. Va fi un meci intens, sperăm să aducem cele trei puncte la Cluj”, a mai spus Paszkany la Sport Center.

Peste 300 de jandarmi asigură ordinea la Steaua – CFR Cluj

Peste 300 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor ce vor fi prezenţi la meciul de fotbal dintre Steaua şi CFR Cluj, programat, duminică, de la ora 20.30, pe Arena Naţională, potrivit Mediafax.

Conform criteriilor elaborate de către federaţiile sportive naţionale de profil şi Jandarmerie, meciul a fost catalogat ca fiind unul cu grad mediu de risc.

Accesul spectatorilor în stadion se va face începând cu ora 18.30 doar pe bază de bilete şi invitaţii. Jandarmeria Capitalei recomandă suporterilor să vină la stadion începând cu ora deschiderii porţilor de acces pentru a se evita disconfortul creat de aglomeraţia ce s-ar putea produce la intrarea în arena sportivă.

Meciul Steaua – CFR Cluj are loc, duminică, de la ora 20.30, pe Arena Naţională, în etapa a XI-a a Ligii I.