10.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSpecialAlonso aduce titlul si constructorilor

Alonso aduce titlul si constructorilor

Ultima etapa a sezonului 2005 a Campionatului Mondial de Formula 1, desfasurata in China pe circuitul din Shanghai, a fost castigata de Fernando Alonso, care aduce astfel si titlul suprem la constructori echipei sale, Renault. Finlandezul Kimi Raikkonen s-a clasat pe locul doi, insuficient pentru McLaren sa mai ridice vreo pretentie la locul unu in clasamentul general al constructorilor, dupa ce in turul 32 l-a pierdut si pe Montoya. A fost randul celor de la Renault sa ofere o lectie de F1, cand inca de la startul cursei Giancarlo Fisichella i-a inchis perfect pe cei doi piloti de la McLaren, asigurandu-i spatele lui Alonso, plecat din pole-position. Cursa a fost intrerupta de doua ori de safety-car. O data pentru a se verifica sistemul de drenaj al pistei si a doua oara dupa accidentul spectaculos al indianului Karthikeyan (Jordan-Toyota), care si-a facut praf masina. Un incident care se intampla foarte rar in cursele de F1 s-a petrecut pe grila de start cand Michael Schumacher, care incerca sa-si ocupe pozitia de plecare, a fost lovit destul de tare din spate de Albers (Minardi). Cei doi au fost nevoiti sa-si ia masinile de rezerva si sa ia startul de pe linia boxelor. Germanul de la Ferrari oricum nu a terminat cursa, el abandonand in turul 34 dupa ce a iesit in decor. Moment de care ar fi putut sa profite columbianul Montoya, daca nu ar fi abandonat si el cu doua tururi inainte pentru a ocupa locul trei in clasamentul general al pilotilor. Asadar, Fernando Alonso, cu cea de-a saptea victorie in acest sezon, aduce titlul la constructori echipei Renault. Tot sapte Grand-Prix-uri castigate are Kimi Raikkonen, dar si mai multe curse neterminate din cauza fiabilitatii scazute a monopostului McLaren Mercedes care l-au privat de puncte importante. Echipa anglo-germana a pierdut ambele titluri anul acesta si din cauza lui Montoya, care a gresit nepermis de multe ori, fata de Renault, care s-a bazat in aproape toate cursele pe ambii piloti. Fisichella l-a ajutat pe Alonso si a adus puncte echipei in momente-cheie. S-a incheiat cel mai lung sezon din istoria F1, cu cele mai multe curse, cu Fernando Alonso campion mondial – 133 p, urmat de Kimi Raikkonen – 112 p si Michael Schumacher – 62 p. La constructori, Renault a terminat cu 191 p, McLaren Mercedes 182 p si Ferrari 100 p.