13.1 C
luni, 6 mai 2024
AcasăSportPerformanță unică în Champions League: Lewandowski, 4 goluri într-un sfert de oră

Lewandowski a marcat toate cele patru goluri într-un interval de doar 15 minute (între minutele 53 şi 67), o performanţă pe care niciun alt jucător nu a mai realizat-o până acum în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi.

Internaţionalul polonez a ajuns, astfel, la 10 goluri marcate de la debutul actualei ediţii din Champions League şi poate spera acum să depăşească recordul stabilit de portughezul Cristiano Ronaldo, care a înscris 17 goluri în sezonul 2013/2014, în tricoul lui Real Madrid.

Jucătorul lui Bayern se află într-o luptă strânsă cu francezul Karim Benzama în clasamentul all time al marcatorilor din Liga Campionilor. Benzema, autorul unei “duble” pentru Real Madrid în meciul cu Paris Saint-Germain (2-2), a rămas pe locul al patrulea, cu 64 de goluri, însă poziţia sa este ameninţată de Lewandowski, care a ajuns la 63 de goluri.