19.7 C
AcasăSportHandbalDunărea Brăila se alătură Gloriei Bistrița în Final Four-ul EHF European League

Dunărea Brăila se alătură Gloriei Bistrița în Final Four-ul EHF European League

Formația de handbal feminin Dunărea Brăila s-a calificat în Final Four-ul EHF European League, după ce le-a eliminat în sferturile competiției pe croatele de la HC Podvraka.

După ce în meciul tur câștigaseră cu 32-26, brăilencele s-au impus și în returul disputat în Sala Sporturilor din Buzău, cu scorul de 26-25, și merg în Final Four-ul EHF European League, acolo unde s-a calificat și Gloria Bistrița.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jezic 8 goluri, da Rocha 5 goluri, pentru Dunărea Brăila, respectiv Simara 5 goluri, pentru Podravka.

În Final Four-ul EHF European League s-a calificat, sâmbătă, şi Gloria Bistriţa, după ce a învins pe teren propriu echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC, cu scorul de 27-25, în returul sferturilor de finală. Celelalte echipe calificate sunt Storhamar (39-35 şi 33-26 cu Thuringer HC) şi Neptunes Nantes (31-27 şi 39-30 cu Sola HK).

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!