12.4 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăLifestyleItalia, în genunchi

Italia, în genunchi

Noua Zeelandă a mai reuşit o minune: după ce, în prima etapă, remizase cu Slovacia (1-1), egalând în ultimul minut de joc, ieri a terminat la egalitate, tot 1-1, şi cu campioana mondială Italia! Mai mult, coechipierii fostului portar dinamovist Glenn Moss au şi condus cu 1-0, graţie reuşitei lui Smeltz din minutul 7. Italienii au revenit în joc şi au egalat printr-un penalty transformat de Iacquinta în minutul 29, în urma unei faze contestate, decizia arbitrului din Guatemala fiind la limită, dacă nu chiar greşită. Italia lui Marcello Lippi a atacat mai mult, a avut mai multe ocazii, dar până la urmă se poate declara mulţumită cu acest egal (şi pentru campioana mondială este al doilea 1-1 la acest turneu final), dacă ne gândim la ocazia imensă a lui Wood, din finalul meciului, când Noua Zeelandă ar fi putut da lovitura.

Ultima etapă a acestei grupe programează meciurile Paraguay-Noua Zeelendă şi Italia- Slovacia.

Două meciuri care lasă deschisă orice posibilitate de calificare din această grupă, chiar şi codaşa Slovacia având şanse să ajungă în optimi. Dar asta ar însemna să trimită acasă campioana mondială Italia!