17.7 C
marți, 30 aprilie 2024
AcasăSportFormula 1Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Belgiei, desfăşurat duminică pe circuitul de la Spa-Francorchamps, obţinând a opta sa victorie consecutivă în actuala ediţie a Campionatului Mondial de Formula 1.

Cel mai rapid în calificările de vineri, Verstappen a fost nevoit să ia startul în cursă din linia a treia a grilei, după ce a fost retrogradat cinci locuri pentru schimbarea motorului monopostului său peste cota autorizată de regulament.

El a reuşit să preia conducerea cursei în turul 17 şi a rămas apoi în frunte până la final, obţinând a 45-a victorie din cariera sa în Marele Circ.

Verstappen (25 ani), campionul mondial din ultimele două sezoane, l-a devansat cu peste 22 de secunde pe mexicanul Sergio Perez, coechipierul său de la Red Bull Racing. Poziţia a treia a fost ocupată de monegascul Carles Leclerc (Ferrari).

Pilotul olandez reuşeşte astfel “dubla” la Spa-Francorchamps, după ce s-a impus sâmbătă în cursa de sprint găzduită de circuitul belgian.

Cu zece Grand Prix-uri câştigate în 2023, Max Verstappen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului piloţilor, făcut încă un pas către al treilea său titlu mondial consecutiv.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 se va desfăşura în Olanda, pe circuitul Zandvoort, între 25 şi 27 august.