11.1 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăSportDerby-ul orașului Manchester, tranșat de United

Derby-ul orașului Manchester, tranșat de United

Elevii antrenorului Ole Gunnar Solskjaer au deschis scorul în prima repriză, prin atacantul francez Anthony Martial (30), gazdele dublându-şi avantajul în prelungirile reprizei secunde, prin internaţionalul scoţian Scott McTominay (90+6).

United a reuşit, astfel, să câştige ambele partide cu City în actuala ediţie din Premier League (după ce s-au impus şi în tur, cu 2-1), lucru care nu s-a mai întâmplat de pe vremea legendarului manager Alex Ferguson, scrie Reuters.

Manchester United se află pe locul al cincilea în clasament, la trei puncte distanţă de poziţia a patra, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, ocupată de Chelsea.

Londonezii au câştigat la rândul lor, cu scorul de 4-0, partida disputată pe teren propriu cu Everton, prin golurile lui Mason Mount (14), Pedro (21), Willian (51) şi Olivier Giroud (54).