9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSportAtletico Madrid, ultima calificată în "optimile" Champions League

Atletico Madrid, ultima calificată în “optimile” Champions League

”Los Colchoneros” s-a impus prin golurile marcate de Joao Felix (17) şi Felipe (54), după ce internaţionalul englez Kieran Trippier a ratat un penalty în minutul 2.

În celălalt meci al grupei, Juventus a trecut cu 2-0 de Bayer, la Leverkusen. Cristiano Ronaldo şi Gonzalo Higuain au marcat pentru ”Bătrâna Doamnă” în ultimul sfert de oră al partidei, dar ”aspirinele” au avut o bară, prin Diaby, la 0-0.

PSG a surclasat-o pe Galatasaray cu 5-0, prin golurile marcate de Icardi, Sarabia, Neymar, Mbappe şi Cavani. Real Madrid a câştigat cu 3-1 la Bruges, prin reuşitele lui Rodrygo, Vinicius Junior şi Modric.

Bayern a câştigat grupa cu maximum de puncte, după 3-1 acasă cu Tottenham, pe care a surclasase la Londra cu 7-2. Olympiakos Pireu a întrecut-o pe Steaua Roşie Belgrad cu 1-0, gol marcat de El Arabi din penalty (87) şi şi-a asigurat prezenţa în Europa League. Sârbii au ratat un penalty la 0-0.

În optimile Champions League s-au calificat PSG, Real Madrid, Bayern Munchen, Tottenham, Manchester City, Atalanta Bergamo, Juventus, Atletico Madrid, Liverpool, Napoli, FC Barcelona, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Olympique Lyon, Valencia, Chelsea – patru echipe din Anglia, Spania, trei din Germania, Italia, două din Franţa. Tragerea la sorţi va avea loc luni 16 decembrie, la Nyon (13:00, ora României).

În şaisprezecimile de finală ale Europa League s-au calificat FC Bruges, Olympiakos Pireu, Şahtior Doneţk, Bayer Leverkusen, RB Salzburg, Inter Milano, Benfica Lisabona, Ajax Amsterdam. Tragerea la sorţi va avea loc luni 16 decembrie, la Nyon (14:00).