13.1 C
luni, 6 mai 2024
AcasăSpecialUTA a adunat 20 de puncte

UTA a adunat 20 de puncte

3-0 cu Jiul, si UTA, cu 20 de puncte stranse inaintea ultimelor doua etape ale turului, se poate considera o echipa care si-a asigurat deja o vacanta si o iarna linistita. Cu o singura victorie dupa 15 etape si numai 8 puncte, minerii au luat in brate lanterna rosie si sunt foarte aproape sa petreaca cu ea in brate Craciunul.
UTA Ð Jiul a fost un meci disputat mai mult in fata celor doua porti decat la mijlocul terenului, o partida care l-a scos in prim-plan pe Simion, un tanar imprumutat de la Steaua, despre care se spune ca are talent cu carul, considerat acum cel mai bun om al meciului, chiar daca el nu figureaza pe lista marcatorilor. Simion a creat prima faza de gol a gazdelor, dar Mara a fost cel care a deschis scorul in minutul 29. Echipa lui Lacatus a luat meciul pe cont propriu, a dominat, dar cei care au fost aproape de egalare sunt oaspetii, mingea expediata de Piclesean intalnind bara. Urmatoarea posibilitate a Jiului de a echilibra meciul si de fapt ultima este irosita de Ciprian Petre in minutul 67. Golul 2 al aradenilor poarta marca Simion, care ii ofera un gol pe tava lui Apostu. 2-0 pentru gazde si minerii il pierd un minut mai tarziu pe portarul Hotoboc, eliminat pentru un fault la Apostu. Cum toate schimbarile fusesera epuizate, in poarta Jiului intra jucatorul de camp, Dulcea, care face minuni de vitejie dar nu poate evita golul inscris de Danalache. 3-0 pentru aradeni care si-au incalzit galeria inaintea “derby-ului de vest” din etapa viitoare, cand UTA o intalneste la Timisoara pe Poli.