13 C
sâmbătă, 18 mai 2024
AcasăSpecialSteaua aproape de 16-imile Europa League

Steaua aproape de 16-imile Europa League

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19 prin Jovanovic, deşi Steaua domina partida.

Liverpool a intrat la pauză cu avantajul de un gol, chiar dacă steliştii şi-au creat mai multe ocazii de a egala.

În cele din urmă, golul echivalent cu un punct a venit în minutul 61, când Bonfim a trimis cu capul spre poartă o minge primită de la bulgarul Anghelov, iar Reina, portarul englezilor, a scăpat mingea printre picioare după linia porţii.

În urma acestui meci Steaua acumulează 6 puncte cu şanse de calificare în primăvara europeană şi rămâne pe locul doi după Liverpool, care are 9 puncte.

În celălalt meci al grupei K, Utrecht şi Napoli au încheiat la egalitate, 3-3 (Wolfskinkel ‘6, ’28 p. / Cavani ‘5, ’42, ’70).

În ultima etapă Steaua se deplasează în Italia pentru a înfrunta pe Napoli (3-3 în tur), în timp ce Liverpool primeşte vizita olandezilor de la FC Utrecht.