11 C
sâmbătă, 4 mai 2024
AcasăSpecialSpectacol total pe San Siro

Spectacol total pe San Siro

Asa cum ne asteptam, optimile de finala ale Ligii Campionilor au debutat spectaculos. Pe San Siro, Milan si Manchester United (2-3) au oferit un spectacol de gala, incheiat, spre marea dezamagire a tifosilor, cu victoria oaspetilor. "Rossoneri" au avut un inceput de partida senzational, au deschis scorul repede, prin Ronaldinho, si au fost de multe ori aproape de majorarea avantajului. Din pacate pentru italieni, Scholes a egalat printr-un gol norocos si din acel moment datele problemei s-au schimbat. "Diavolii" au devenit din ce in ce mai periculosi, iar "tartorul" Rooney a facut in repriza a doua ce stie el mai bine si a reusit dubla. Spre finalul partidei, Milan a redus din handicap prin Seedorf si a fost aproape de a reusi o egalare, care asa cum a decurs jocul ar fi fost meritata. Astfel, elevii lui Sir Alex Ferguson au luat o serioasa optiune pentru calificarea in sferturile de finala, dar, asa cum a spus si Leonardo, pe Old Trafford italienii isi vor vinde scump pielea. "Nu meritam sa pierdem, insa nu s-a terminat totul. Trebuie sa castigam cu 2-0 in Anglia, nu este un rezultat greu de obtinut."

Pe Stade de Gerland, Lyon a facut o partida mare si a castigat cu 1-0 in fata unui Real Madrid de nerecunoscut in prima ora de joc. Francezii au inscris o singura data, prin super-golul lui Makoun de la inceputul reprizei secunde, si doar precipitarea atacantilor si paradele lui Casillas au facut ca scorul sa nu ia proportii. Madrilenii au redevenit galactici in ultima jumatate de ora a partidei, perioada in care fazele de gol s-au desfasurat cu repeziciune la ambele porti, dar tabela a ramas nemodificata. In aceste conditii, returul de pe Bernabeu se anunta de foc, dar Pellegrini s-a declarat convins de calificarea echipei sale.

» Meciurile tur Porto – Arsenal si Bayern – Fiorentina au avut loc aseara. Jocurile Stuttgart – Barcelona si Olympiacos – Bordeaux au loc pe 23 februarie, iar disputele TSKA Moscova – Sevilla si Inter – Chelsea pe 24 februarie.

Mihai Viteazul a fugit ca Vijelie de pe cortul de AUR, ca să-i facă loc lui Uraganul să împartă Salam pentru adepții partidului

Ilustra'ieȘ Marian Avramescu Pentru a elimina orice urmă de revoltă ale fanilor marilor domnitori ai principatelor române, istoria se poate modifica, de dragul adepților...

Povestea șeicilor liberali veniți să se scalde în manelele din Dâmbovița

Ilustrație: Marian Avramescu Pentru ca oamenii de rând să nu poată fi invidioși pe călătoriile președintelui Klaus Iohannis și pe cele ale președdintelui Partidului...