Francisc a moștenit o Biserică profund divizată după demisia în 2013 a predecesorului său, Benedict al XVI-lea
Jorge Mario Bergoglio s-a născut la 17 decembrie 1936, în Buenos Aires, Argentina, din imigranți italieni. A fost hirotonit preot în ordinul iezuit în 1969. Între 1973-1979 a fost liderul de vârf al ordinului în Argentina. A devenit episcop auxiliar al Buenos Aires în 1992 și arhiepiscop al orașului în 1998. A fost numit cardinal în 2001 de către Papa Ioan Paul al II-lea.
Surprinzând mulți observatori ai Bisericii Romano-Catolice, Bergoglio a fost ales papă la un conclav din martie 2013, după demisia Papei Benedict . El a ales să fie numit Francisc în onoarea Sfântului Francisc de Assisi, subliniind angajamentul față de sărăcie, pace și grija pentru mediu.
A fost primul papă non-european în 1.300 de ani, primul din America Latină și primul iezuit care a ocupat postul. Iezuiții sunt cunoscuți pentru angajamentul lor față de educație și justiție socială, inclusiv pentru ajutorul celor săraci și marginalizați. El a evitat multe dintre capcanele tradiționale ale papalității, preferând să locuiască într-o casă de oaspeți modernă a Vaticanului, mai degrabă decât în marile apartamente papale din Palatul Apostolic. A redus garderoba papală, a purtat un ceas de plastic și a ales să fie condus cu o mașină simplă de familie.
A avut dispute cu conservatorii, care au fost nemulțumiți de stilul său informal încă de la început. Ei au refuzat să răspundă la apelurile lui ca Biserica să fie mai conciliantă cu persoanele LGBT și catolicii divorțați și la restricțiile sale asupra folosirii Liturghiei tradiționale în latină.
Francisc a făcut 47 de călătorii în afara Italiei, vizitând peste 65 de state și teritorii, parcurgând peste 465.000 km (289.000 mile). Cu toate acestea, nu s-a întors niciodată în Argentina. El a inițiat schimbări în interiorul Vaticanului, punând accent pe transparență, responsabilitate și reforma financiară și a numit mai multe femei în posturi de conducere în ierarhia acestuia. Cu toate acestea, el a fost văzut și ca un lider nonconformist, deseori uimind oficialii Vaticanului cu comentariile sale imprevizibile. În ciuda multor eforturi, el s-a străduit să pună capăt crizei Bisericii, din cauza abuzurilor sexuale de care au fost acuzați clericii.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube