Iliescu este tratat în secția de terapie intensivă, beneficiind de supravegherea permanentă a unei echipe medicale multidisciplinare
Fostul președinte al României, Ion Iliescu, rămâne internat în stare gravă la Spitalul „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din Capitală, unde se află de mai bine de o lună. Medicii confirmă că situația este neschimbată: funcția respiratorie este sever afectată, iar disfuncțiile multiple de organe persistă.
Potrivit unui comunicat emis, luni, de unitatea sanitară, Iliescu este tratat în secția de terapie intensivă, beneficiind de supravegherea permanentă a unei echipe medicale multidisciplinare. Pe 27 iulie, cadrele medicale avertizau că starea generală a fostului șef al statului s-a deteriorat accelerat, ajungând în fază critică.
Internat începând cu 9 iunie pentru probleme respiratorii, Ion Iliescu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar. El era deja cunoscut cu multiple afecțiuni cronice și fusese operat în 2019 pentru o acumulare de lichid în jurul inimii, pericardită lichidiană cu tamponadă cardiacă.
Fostul președinte, ajuns la 95 de ani, nu a mai apărut în spațiul public în ultimii ani, însă a continuat să transmită mesaje scrise, prin intermediul blogului personal.
Reprezentanții spitalului spun că vor furniza informații suplimentare în funcție de evoluția stării pacientului.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube