12.2 C
vineri, 3 mai 2024
AcasăSpecialHandbal feminin - Liga Campionilor: HCM Baia Mare - Dinamo Volgograd 25-23

Handbal feminin – Liga Campionilor: HCM Baia Mare – Dinamo Volgograd 25-23

Echipa rusă a condus aproape tot meciul de la Baia Mare, cu excepția primelor minute în care campioana României a avut un avantaj de 5-3 în minutul 10, informează Agerpres..

Pe finalul meciului, în minutul 57, băimărencele au egalat, 22-22, iar apoi de la 23-23 în minutul 59, au mai marcat două goluri care le-au adus o victorie nesperată la un moment dat.

Pentru HCM au marcat Anastasia Lobaci — 5 goluri, Lois Abbingh — 4, Alexandra Do Nascimento — 4, Luciana Marin — 4, Valentina Ardean Elisei — 2, Camilla Herrem — 2, Eliza Buceschi — 1, Ekaterina Davîdenko — 1, Ksenia Makeeva — 1, Gabriella Szucs — 1.

Golurile echipei ruse au fost reușite de Ana Kocetova — 7, Olga Akopian — 6, Asma El Ghaoui — 4, Ekaterina Fanina — 3, Daria Dmitrieva — 2, Anita Gace — 1.
Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Branka Maric și Zorica Masic, iar delegat EHF a fost olandezul Cornelius Wiebrands.

Meciul retur se va disputa sâmbăta viitoare la Volgograd, de la ora 14,00.

Statele membre NATO sunt profund îngrijorate „ de activitățile rău intenționate ale Rusiei” pe teritoriul Alianței

Statele membre ale NATO s-au declarat joi "profund preocupate de activităţile rău intenţionate" ale Rusiei "întreprinse recent pe teritoriul Alianţei" şi care "constituie o...