10 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăSpecialHandbal feminin: Dunărea Brăila a învins echipa Gomel-Belarus în turul al treilea...

Handbal feminin: Dunărea Brăila a învins echipa Gomel-Belarus în turul al treilea preliminar al Cupei EHF

HC Dunărea Brăila a făcut un pas mare spre calificarea în turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal feminin, sâmbătă, după ce a învins în deplasare echipa belarusă HC Gomel cu scorul de 27-15 (11-10), în prima manșă a turului secund, transmite agerpres.

Echipa antrenată de Costică Buceschi a făcut un repriză secundă excelentă, după ce la pauză avea un singur gol avantaj, 11-10.

Pentru Dunărea au marcat Bianca Tiron — 5 goluri, Timea Tătar — 5, Mădălina Zamfirescu — 4, Ana-Maria Tănăsie — 3, Gabriela Perianu — 3, Aneta Udriștioiu — 2, Andreea Lipara — 2, Natasa Krnic — 2, Alexandra Orșivschi — 1.

Golurile echipei gazdă au fost înscrise de Oxana Artamononva — 4, Iulia Golubeva — 3, Natalia Platonovici — 2, Kristina Ahramenka — 2, Ana Redka 1, Viktoria Șamanovskaia — 1, Irina Dronova 1, Volga Vinokurova 1.

Meciul a fost arbitrat de israelienii Matan Lindenbaum și Dor Laron, iar delegat EHF a fost lituanianul Valdas Gecevicius.

Manșa secundă va avea loc pe 23 octombrie, la Brăila.