12.8 C
vineri, 17 mai 2024
AcasăSpecialFulham - Atletico Madrid, finala Ligii Europa

Fulham – Atletico Madrid, finala Ligii Europa

Fulham s-a calificat, joi, în finala Ligii Europa, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia germană Hamburger SV, în manşa retur a semifinalelor competiţiei. În tur, scorul a fost 0-0, potrivit Mediafax.

Golurile echipei gazdă au fost marcate de Davies ’69 şi Gera ’76, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Petrici ’22.

Fulham: 1. Schwarzer – 4. Pantsil (10. Nevland ’75), 5. Hangeland, 18. Hughes, 3. Konchesky – 16. Duff, 20. Etuhu, 13. Murphy, 29. Davies – 11. Gera – 25. Zamora (23. Dempsey ’58), Antrenor: Roy Hodgson.

Hamburger SV: 1. Rost – 20. Demel, 17. J. Boateng, 5. Mathijsen, 6. Aogo – 13. Tesche (25. Rincon ’56, 9. Guerrero ’79), 14. Jarolim (3. Rozenhal ’90+1), 8. Ze Roberto, 21. Pitroipa – 10. Petrici, 22. Van Nistelrooy. Antrenor: Ricardo Moniz.

Au arbitrat: Cuneyt Cakir (central) – Bahattin Duran, Tarik Ongun (asistenţi) – Husein Gocek, Bulent Yildirim(asistenţi suplimentari) – Halis Ozkahia (rezervă) – toţi din Turcia.

Pentru Fulham, aceasta va fi prima finală europeană din istoria clubului.

Formaţia spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Europa, eliminând echipa engleză Liverpool, scor general 2-2, deşi în manşa secundă a semifinalelor a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 după prelungiri.

În meciul tur, scorul a fost 1-0 în favoarea formaţiei spaniole, astfel că Atletico s-a calificat în finală datorită golului marcat în deplasare, la Liverpool.

Golul echipei Atletico a fost înscris de Forlan, în minutul 102. Pentru Liverpool au marcat Aquilani ’44 şi Benayoun ’95.

În minutul 32, Liverpool a mai trimis o dată mingea în poartă, prin Agger, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Liverpool: 25. Reina – 20. Mascherano (27. Degen ‘110), 23. Carragher, 5. Agger, 2. Johnson – 15. Benayoun (47. Pacheco ‘114), 4. Aquilani (31. El Zhar ’90), 21. Lucas, 19. Babel – 8. Gerrard, 18. Kuyt. Antrenor: Rafael Benitez.

Atletico Madrid: 43. De Gea – 2. Valera, 18. Dominguez, 21. Perea, 3. Antonio Lopez – 19. Reyes, 12. Paulo Assuncao (9. Jurado ’99), 8. Raul Garcia, 20. Simao – 10. Aguero (14. Salvio ‘120), 7. Forlan (6. Camacho ‘117). Antrenor: Quique Sanchez Flores

Meciul a fost condus de o brigadă norvegiană, condusă la centru de Terje Hauge. Acesta a fost ajutat la cele două linii de Kim Thomas Haglund şi de Frank Andas, în timp ce arbitru de rezervă a fost Svein Oddvar Moen. Asistenţi suplimentari au fost Espen Berntsen şi Tom Harald Hagen.

Eclipsată de Rareș Bogdan, Iulia Albu ar putea da găina pe păun, pentru a se apropia de coloritul batistuțelor europarlamentarului

Ilustrație: Laurențiu Mușoiu Criticul de modă Iulia Albu a ajuns să fie extrem de invidioasă pe europarlamentarul Partidului Național Liberal (PNL) Rareș Bogdan. Coloratele batistuțe...

Iohannis o poate acuza pe Andra că i-a furat opera “Pas cu pas”

Ilustrație: Laurențiu Mușoiu Dacă își tot vede năruit visul de a ajunge secretar general al Alianței Atlanticului de Nord (NATO), iar cu meditațiile nu...