10.4 C
București
miercuri, 28 februarie 2024
AcasăSpecialEveniment

Eveniment

EDITIA XVII (3 -15 noiembrie)

Festivalul National de Teatru Sibiu
Vineri, 2 noiembrie
zz ora 19.00 – Uzina Simerom – Sectia Mecanica, Sibiu: Faust de J. W. Goethe, regia: Silviu Purcarete, Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOL INVITAT
(2h 20min)

Bucuresti
Sambata, 3 noiembrie

zz ora 12.00 – Statia de Metrou Unirii 1: Orasul de sub oras, un spectacol de Mihai Malaimare, Teatrul Masca/
FENOMENUL TEATRUL MASCA
zz ora 18.00 – Teatrul Masca:
Napoleon iese, urmarit de iepuri, un spectacol de Nola Rae, London Mime Theatre/ FESTIVALUL MasTII EUROPENE/ FENOMENUL TEATRUL MASCA (1h 10min)
zz ora 8.30 – Teatrul National,
Sala Mare: Ceremonia de deschidere a Festivalului
zz ora 19.00 – Teatrul National,
Sala Mare: Filosofii, un spectacol de Josef Nadj, inspirat
din opera lui Bruno Schulz,
Centre National Chorégraphique d’Orleans/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 21.30 – Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu":
Viata cu un idiot de Viktor Erofeev, regia: Andriy Zholdak,
Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOLE (2h)
zz ora 22.00 – Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin":
Amalia respira adanc
de Alina Nelega, regia: Mariana Camarasan, productie
UNATC – Teatrul ACT / RECITALURI
zz ora 22.00 – Teatrul Foarte Mic Doi pentru o cina in doi, regia: Ciarán Taylor, BDNC Theatre, Irlanda/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (50min)

Duminica, 4 noiembrie

zz ora 12.00/21.00 – Teatrul Odeon
Insula, regia: Florin Vidamski, coregrafia: Fatma Mohamed, Teatrul "Andrei Muresanu", Sfantu Gheorghe/ DANS (50min)
zz ora 12.00 – Statia de Metrou Unirii 1
Orasul de sub oras, un spectacol de Mihai Malaimare, Teatrul Masca/ FENOMENUL TEATRUL MASCA
zz ora 18.00 – Teatrul "Ion Creanga":
Pescarusul de A.P. Cehov, regia: Andrei serban, Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOLE (2h 20min)
zz ora 19.00 – Teatrul National, Sala Atelier:
Ce zile frumoase! de Samuel Beckett, regia: Sven Grunert, Kleines Theater Kammerspiele, Landshut/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 21.00 – Teatrul Masca:
Napoleon iese, urmarit de iepuri, un spectacol
de Nola Rae, London Mime Theatre/
FESTIVALUL MasTII EUROPENE/
FENOMENUL TEATRUL MASCA (1h 10min)
zz ora 21.00 – Teatrul National, Sala Mare:
Filosofii, un spectacol de Josef Nadj,
inspirat din opera lui Bruno Schulz,
Centre National Chorégraphique d’Orleans/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 21.00 – Teatrul de Comedie:
Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horatiu Malaele, Teatrul de Comedie, Bucuresti/
SPECTACOLE (1h 50min)
zz ora 22.00 – Teatrul "Nottara",
Sala "George Constantin": Amalia respira adanc
de Alina Nelega, regia: Mariana Camarasan,
productie UNATC – Teatrul ACT/ RECITALURI
zz ora 22.00 – Teatrul Foarte Mic:
Doi pentru o cina in doi, regia: Ciarán Taylor,
BDNC Theatre, Irlanda/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (50min)

Luni, 5 noiembrie

zz ora 18.00 – Opera Nationala: Regele Lear de W. Shakespeare, regia: László Bocsárdi, Teatrul Maghiar, Sfantu Gheorghe/ SPECTACOLE (3h 20min)
zz ora 19.00 – Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu": Voltes, un spectacol de Catherine Diveresse, Compagnie "Catherine Diveresse", Franta/ DANS (50min)
zz ora 19.00 – Teatrul National,
Sala Atelier:
Ce zile frumoase! de Samuel Beckett, regia: Sven Grunert, Kleines Theater Kammerspiele, Landshut/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 21.00 – Teatrul National, Sala Mare:
Filosofii, un spectacol de Josef Nadj, din opera lui Bruno Schulz, Centre National Chorégraphique d’Orleans/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 22.00 – Teatrul Odeon:
Balul de Radu Alexandru Nica
si Mihaela Michailov,
dupa o idee a Théatre du Compagnol, regia: Radu Alexandru Nica, Teatrul National
"Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOLE (1h 45min)

Marti, 6 noiembrie

zz ora 18.30 – Teatrul National
de Opereta, Bucuresti:
Auditia de Aleksandr Galin,
regia: Claudiu Goga, Teatrul National "Vasile Alecsandri",
Iasi/ SPECTACOLE (2h 30min)
zz ora 19.00/20.45 – Teatrul "Ion Creanga": Experimentul Iov, dupa "Cartea lui Iov" (Trilogia evreiasca), regia: Mihai Maniutiu, Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOLE (1h)
zz ora 19.30 – Teatrul Odeon: Hamletmachine de Heiner Müller, regia: Dragos Galgotiu, Teatrul Odeon/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora 21.30 – Teatrul National, Sala Mare: Filosofii, un spectacol de Josef Nadj, inspirat din opera lui Bruno Schulz, Centre National Chorégraphique d’Orleans/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 50min)
zz ora 22.00 – Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu": Voltes de Catherine Diveresse, Compagnie "Catherine Diveresse", Franta/ DANS (50min)
zz ora 22.00 – Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin": Moscova – Petuski dupa Venedikt Erofeev, Teatrul Arca / RECITALURI (1 h 10 min)
zz ora 22.00 – Teatrul National,
Sala Atelier: Nasul de N.V. Gogol, regia: Alexandru Dabija,
Teatrul National "Radu Stanca",
Sibiu/ RECITALURI (1h)

Miercuri, 7 noiembrie

zz ora 19.00/20.45 – Circul de Stat Globus: Shoah. Versiunea Primo Levi, dupa "Interviuri cu Primo Levi" (Trilogia evreiasca),
scenariul si regia: Mihai Maniutiu,
Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ SPECTACOLE (1h)
zz ora 19.00 – Teatrul National
de Opereta, Bucuresti: Auditia
de Aleksandr Galin,
regia: Claudiu Goga, Teatrul National "Vasile Alecsandri",
Iasi/ SPECTACOLE
(2h 30min)
zz ora 19.00/22.00 – Teatrul Odeon: Cantarea Cantarilor, regia: Mihai Maniutiu, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora 22.00 – Teatrul National,
Sala Atelier: Nasul de N.V. Gogol, regia: Alexandru Dabija,
Teatrul National "Radu Stanca", Sibiu/ RECITALURI (1h)
zz ora 22.00 – Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin": Moscova – Petuski dupa Venedikt Erofeev, Teatrul Arca/ RECITALURI
zz ora 22.00 – Teatrul Mic:
Umbra Albastra de Brian Reynolds, regia: Robert Cohen, Transversal Theatre Company, SUA/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 15min)

Joi, 8 noiembrie

zz ora 18.00/22.00 – Teatrul Odeon: Kadis sau Vinerea lunga de Visky András, dupa romanul "Kadis pentru copilul nenascut" de Imre Kertesz, regia: Tompa Gábor, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora 18.00/22.00 – Teatrul National, Sala Atelier:
With a Little Help From My Friends de Maria Manolescu, regia: Radu Apostol, Teatrul National "Vasile Alecsandri", Iasi / SPECTACOLE (1h 40min)
zz ora 19.00/20.45 – Circul de Stat Globus:
Ecleziastul, dupa Biblie, scenariul si
regia: Mihai Maniutiu (Trilogia evreiasca),
Teatrul National "Radu Stanca",
Sibiu/ SPECTACOLE (1h 15min)
zz ora 20.00 – Teatrul "Bulandra",
Sala "Toma Caragiu": Concert la cerere de Franz – Xaver Kroetz, regia: Thomas Ostermeier,
Schaubuhne am Lehniner Platz, Berlin/
PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h)
zz ora 22.00 – Centrul National al Dansului:
Corporis Memoriae, un spectacol
de Valentina de Piante,
Centrul National al Dansului,
Bucuresti/ DANS (50min)
zz ora 22.00 – Teatrul ACT:
Shape of things de Neil LaBute,
regia: Vlad Massaci, Teatrul ACT/
FENOMENUL TEATRUL ACT (2h 20min)

Vineri, 09 noiembrie

zz ora 18.00/22.00 – Teatrul National,
Sala Atelier: Povesti de familie
de Bjliana Sbrljanovic,
regia: Mihai Fusu, Teatrul National
"Mihai Eminescu", Chisinau/
PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 40min)
zz ora 18.00 – Teatrul Tineretului Metropolis:
In rolul victimei de Oleg si
Vladimir Presniakov,
regia: Felix Alexa, Teatrul Tineretului
Metropolis, Bucuresti/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora 19.00 – Teatrul ACT:
Capra sau cine e Sylvia?
de Edward Albee, regia: Alexandru Dabija,
Teatrul ACT/ SPECTACOLE (2h)
zz ora 20.00 – Teatrul "Bulandra",
Sala "Toma Caragiu":
Concert la cerere de Franz –
Xaver Kroetz, regia: Thomas Ostermeier,
Schaubuhne am Lehniner Platz, Berlin/
PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h)
zz ora 20.00 – Teatrul Odeon:
O vara fierbinte pe Iza, regia: Mihai Maniutiu,
Teatrul National
"Lucian Blaga", Cluj si Teatrul
"Tony Bulandra", Targoviste/ DANS (1h)
zz ora 21.30 – Teatrul Mic:
Monumentul
de Colleen Wagner, regia: Alexander Hausvater,
Teatrul "G.A. Petculescu",
Resita/ SPECTACOLE (1h 30min) z

(Continuam prezentarea programului Festivalului National de Teatru
in numarul viitor)

Cele mai citite

Ucraina avertizează că Rusia va dezinforma masiv în perioada următoare

Declarația făcută de Comitetul de Informații subliniază faptul că Rusia va încerca, prin intermediul acestei campanii de dezinformare, să întrerupă mobilizarea ucraineană, să răspândească...

Sunt acuzat de ”Agenția Națională de Securitate”

Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, susține că este acuzat de Agenția Națională de Securitate (ANI) și anunță intenția de a-i da în...

Ciolacu aduce pe calea cea roșie primarii care nu au găsit drumul spre primărie

Ilustrație: Marian Avramescu Președintele Partidului Social Democrat (PSD), premierul Marcel Ciolacu, a grăit, prin lege: Lăsați primarii să vină la mine! Aleșii locali pot trece...
Ultima oră
Pe aceeași temă