25 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSpecialCoreea de Sud vrea să investească la centrala de la Cernavodă

Coreea de Sud vrea să investească la centrala de la Cernavodă

Coreea de Sud intenţionează să investească în construirea reactoarelor trei şi patru la centrala nucleară de la Cernavodă, a declarat oficialul Ministerului Economiei.

Compania BKB, liderul energiei nucleare din Coreeea şi-a exprimat intenţia de a cumpăra acţiuni la EnergoNuclear, societatea care urmează să dezvolte proiectul construcţiei celor două reactoare la centrala nucleară din România.

Ca urmare a vizitei premierului Emil Boc în China, companiile şi-au manifestat interesul pentru compania EnergoNuclear. Costul estimat al proiectului este de patru miliarde de euro (5,7 miliarde de dolari). Reprezentanţii companiei coreene vor face în curând o vizită oficială în România pentru a discuta detaliile tehnice ale acordului.

De asemenea, preşedintele companiei coreene, Chung Si Woo, spune că decizia de a investi în proiectul de la Cernavodă a fost luată după întâlnirea avută în luna ianuarie 2011 cu ministrul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri, Ion Ariton.

„Suntem siguri că tehnologia Korean CANDU este cea mai bună pentru construcţia reactoarelor 3 şi 4 Cernavodă, deoarece această tehnologie este recunoscută la nivel mondial şi numeroase centrale nucleare au fost construite cu această tehnologie în Republica Korea. Toate aceste centrale nucleare au funcţionat în siguranţă în ultimii 30 de ani”, se arată în scrisoarea trimisă de liderul consorţiului Korea Nuclear.

Totodată, şi compania chineză China Nuclear PowerEngineering este interesată să investească în proiectul reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă, urmând ca în luna octombrie să fie semnat acordul de confidenţialitate, care va permite continuarea negocierilor şi intrarea în proiect a companiei.

EnergoNuclear SA a fost înfiinţată în anul 2009, prin promovarea unei structuri de acţionariat în care Nuclearelectrica urma sa deţină o cotă de participare de 51% din capitalul social, ceilalţi investitori în proiect detinând participaţii după cum urmează: RWE, GDF Suez, ENEL şi CEZ câte 9,15%, iar ArcelorMittal şi Iberdrola câte 6,2%.

Guvernul român a căutat investitori privaţi pentru a finanţa proiectul după ce companiile CEZ din Republica Cehă, GDF Suez din Franţa, RWE din Germania şi Iberdrola din Spania s-au retras în din proiectul Cernavodă.

După retragerea lor din proiectul nuclear, România deţine acum aproximativ 85% în cadrul consorţiului, iar compania italiană Enel deţine 9,15% şi filiala română ArcelorMittal are 6,2%.
Centrala nucleară de la Cernavodă a fost proiectată de o firmă canadiană şi în momentul de faţă acoperă aproximativ 18% din consumul energetic al ţării.

Cele mai citite

Turcia pregătește schimbarea după dezastrul de la Mondial! Un nume uriaș este gata să revină pe bancă

Eliminarea prematură de la Cupa Mondială 2026 ar putea provoca plecarea lui Vincenzo Montella de la conducerea naționalei Turciei.Naționala Turciei, echipa care a trecut...

Europa, lovită de un nou val de caniculă extremă: al doilea „heat dome” în doar două luni

Europa se confruntă cu un nou episod de caniculă severă, al doilea din ultimele două luni, pe fondul unui așa-numit „heat dome” care acoperă...

UEFA schimbă regulile după experimentul de la Mondial! Decizia luată pentru EURO 2028

Forul european a stabilit cum vor fi aplicate pauzele de hidratare la Campionatul European din 2028.Cupa Mondială 2026 a adus mai multe modificări de...
Ultima oră
Pe aceeași temă